Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Chiny jako pierwsze wylądują na odwrotnej stronie Księżyca

Posted on 17 stycznia 2016 by Radek Kosarzycki

Ksiezyc

Chiny wyślą na Księżyc sondę, która za dwa lata jako pierwsza wyląduje na odwrotnej jego stronie – podały chińskie media. Odwrotna strona Księżyca to ta część Księżyca, która nigdy nie jest bezpośrednio widoczna z Ziemi. Mimo, że wielokrotnie była fotografowana (pierwsze zdjęcia tej strony dotarły na Ziemię w 1959 roku, nigdy nie została dokładniej zbadana.

Jak informuje oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua, sonda Chang’e-4 – nazwana tak na cześć bogini Księżyca w chińskiej mitologii – zostanie wysłana w kierunku naszego naturalnego satelity w 2018 roku.. „Lądownik Chang’e-4 wraz z łazikiem miękko wyląduje na odwrotnej stronie Księżyca i przeprowadzi pełną paletę badań zarówno w miejscu lądowania jak i w najbliższej okolicy,” mówi kierownik ds. badań Księżyca Liu Jizhong.

Pekin uważa wojskowy program kosmiczny za symbol swojej rosnącej pozycji na świecie i najnowocześniejszych technologii rozwijanych właśnie w Chinach.

6a00d8341bf7f753ef01b7c8083b02970b-800wi

Jednak jak na razie w dużej mierze chiński program eksploracji Księżyca powtarza badania, które USA i Związek Radziecki przeprowadzały już kilkadziesiąt lat temu. „Wdrożenie misji Chang’e-4 pozwoli naszemu krajowi stać się liderem na polu eksploracji Księżyca. Takiej misji jak dotąd żaden inny kraj nie zorganizował,” dodaje Liu.

W 2013 roku na Księżyciu wylądował chiński łazik Yutu, a to dopiero początek, bowiem Pekin planuje stworzenie stałej stacji orbitalnej do 2020 roku, a następnie wysłanie człowieka na Księżyc.

Loty kosmiczne stanowią „ważny dowód ogólnego potencjału kraju”, powiedział agencji Xinhua Qian Yan dodając, że każdy sukces odniesiony w przestrzeni kosmicznej „znacznie rozbudzał dumę opinii publicznej z dokonań naukowych ojczyzny”.

Clive Neal – dyrektor Lunar Exploration Analysis Group przy NASA potwierdził nam, że misja Chang’e-4 to misja pionierska. „Jak dotąd nigdy nie badano odwrotnej strony Księżyca z powierzchni,” powiedział w piątek agencji AFP. „Ten region Księżyca znacznie się różni od widocznej strony i znajduje się na nim największa 'dziura’ w Układzie Słonecznym – Basen Biegun Południowy-Aitken„ przedstawiony na zdjęciu powyżej, „w którym mogą być odsłonięte materiały tworzące płaszcz Księżyca oraz głębsze warstwy skorupy”. Basen ten jest największym znanym kraterem uderzeniowym w Układzie Słonecznym przy średnicy 2500 kilometrów i głębokości 13 kilometrów.

Wcześniejsze doniesienia chińskiej agencji informacyjnej Xinhua wskazywały na to, że Chiny mogą rozważać budowę pionierskiego radioteleskopu na odwrotnej stronie Księżyca.

Źródło: DailyGalaxy / Xinhua News Agency

Zdjęcie: apollo.sese.asu.edu

Nawigacja wpisu

← Komety nie tłumaczą 'obcej megastruktury’ wokół gwiazdy!
Najnowsze zdjęcia Tytana, Enceladusa i Telesto wykonane przez Cassini →

NAJNOWSZE

  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki ESA dokonała przełomu w kosmicznych lotach w formacji. Co za precyzja!
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA wycofuje się z planu prywatnego startu łazika księżycowego VIPER
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Ani to galaktyka, ani gromada gwiazd. Naukowcy nie mogą się zdecydować
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA rzuca światło na tajemnicze wybuchy promieni rentgenowskich z układu czarnej dziury „Ansky”
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Przeleć się nad Kosmicznymi Klifami. Fenomenalna wizualizacja danych z teleskopu Jamesa Webba

NEWSLETTER

PODCAST

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme