Ksiezyc

Chiny wyślą na Księżyc sondę, która za dwa lata jako pierwsza wyląduje na odwrotnej jego stronie – podały chińskie media. Odwrotna strona Księżyca to ta część Księżyca, która nigdy nie jest bezpośrednio widoczna z Ziemi. Mimo, że wielokrotnie była fotografowana (pierwsze zdjęcia tej strony dotarły na Ziemię w 1959 roku, nigdy nie została dokładniej zbadana.

Jak informuje oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua, sonda Chang’e-4 – nazwana tak na cześć bogini Księżyca w chińskiej mitologii – zostanie wysłana w kierunku naszego naturalnego satelity w 2018 roku.. „Lądownik Chang’e-4 wraz z łazikiem miękko wyląduje na odwrotnej stronie Księżyca i przeprowadzi pełną paletę badań zarówno w miejscu lądowania jak i w najbliższej okolicy,” mówi kierownik ds. badań Księżyca Liu Jizhong.

Pekin uważa wojskowy program kosmiczny za symbol swojej rosnącej pozycji na świecie i najnowocześniejszych technologii rozwijanych właśnie w Chinach.

6a00d8341bf7f753ef01b7c8083b02970b-800wi

Jednak jak na razie w dużej mierze chiński program eksploracji Księżyca powtarza badania, które USA i Związek Radziecki przeprowadzały już kilkadziesiąt lat temu. „Wdrożenie misji Chang’e-4 pozwoli naszemu krajowi stać się liderem na polu eksploracji Księżyca. Takiej misji jak dotąd żaden inny kraj nie zorganizował,” dodaje Liu.

W 2013 roku na Księżyciu wylądował chiński łazik Yutu, a to dopiero początek, bowiem Pekin planuje stworzenie stałej stacji orbitalnej do 2020 roku, a następnie wysłanie człowieka na Księżyc.

Loty kosmiczne stanowią „ważny dowód ogólnego potencjału kraju”, powiedział agencji Xinhua Qian Yan dodając, że każdy sukces odniesiony w przestrzeni kosmicznej „znacznie rozbudzał dumę opinii publicznej z dokonań naukowych ojczyzny”.

Clive Neal – dyrektor Lunar Exploration Analysis Group przy NASA potwierdził nam, że misja Chang’e-4 to misja pionierska. „Jak dotąd nigdy nie badano odwrotnej strony Księżyca z powierzchni,” powiedział w piątek agencji AFP. „Ten region Księżyca znacznie się różni od widocznej strony i znajduje się na nim największa 'dziura’ w Układzie Słonecznym – Basen Biegun Południowy-Aitken przedstawiony na zdjęciu powyżej, „w którym mogą być odsłonięte materiały tworzące płaszcz Księżyca oraz głębsze warstwy skorupy”. Basen ten jest największym znanym kraterem uderzeniowym w Układzie Słonecznym przy średnicy 2500 kilometrów i głębokości 13 kilometrów.

Wcześniejsze doniesienia chińskiej agencji informacyjnej Xinhua wskazywały na to, że Chiny mogą rozważać budowę pionierskiego radioteleskopu na odwrotnej stronie Księżyca.

Źródło: DailyGalaxy / Xinhua News Agency

Zdjęcie: apollo.sese.asu.edu