Share

Nowatorska metoda obliczania masy pulsarów

pulsar

Naukowcy z University of Southampton opracowali nową metodę pomiaru masy pulsarów – wysoce magnetycznych obracających się gwiazd neutronowych będących pozostałością po masywnych gwiazdach, które eksplodowały w wybuchu supernowej.

Dotąd naukowcy określali masę gwiazd, planet i księżyców badając ich ruch względem innych pobliskich obiektów opierając się na przyciąganiu grawitacyjnym między nimi. Niemniej jednak w przypadku młodych pulsarów matematycy z Southampton odkryli nowy sposób mierzenia ich masy, nawet jeżeli w ich okolicy nie znajduje się inny obiekt.

Dr Wynn Ho, który kierował badaniami powiedział: “Dla pulsarów jesteśmy w stanie wykorzystać zasady fizyki jądrowej zamiast grawitacji w celu określenia ich masy – to niesamowity przełom, który potencjalnie może zrewolucjonizować naszą metodykę w tym zakresie.”

Czytaj dalej w artykule na portalu Urania.

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2015 r. codziennie pisze i mówi o kosmosie na Pulsie Kosmosu. Od 2020 r. pisze o kosmosie także na najlepszym polskim portalu technologicznym Spider's Web.

You may also like...