dd

Rosyjski przedsiębiorca Jurij Milner przekazał okrągłą sumę 100 milionów dolarów na projekt poszukiwania inteligencji pozaziemskiej. Najbardziej zaawansowany w historii program ma obejmować 10-letnią kampanię poszukiwawczą z wykorzystaniem teleskopów optycznych oraz radioteleskopów, wyjątkowo czułych odbiorników oraz najnowszego oprogramowania, które skierowane zostaną na najbliższe gwiazdy i galaktyki w poszukiwaniu sygnałów obcych cywilizacji.

Podczas konferencji w której udział wziął także Frank Drake – astrofizyk, który jest pionierem na polu poszukiwania życia pozaziemskiego i założycielem SETI, Geoff Marcy – słynny poszukiwacz planet pozasłonecznych, Stephen Hawking – fizyk teoretyczny czy chociażby Ann Druyan – żona Carla Sagana, Milner powiedział, że do tego kroku zainspirowały go najnowsze odkrycia planet typu ziemskiego i ich obfitość.

Kepler

Przywołując Teleskop Kosmiczny Kepler, który odkrył setki planet pozasłonecznych, Milner stwierdził, że owe odkrycia „naprawdę otworzyły możliwość znalezienia inteligencji pozaziemskiej, bowiem w samej Drodze Mlecznej muszą istnieć miliardy planet typu ziemskiego.”

Na poniedziałkowej konferencji w Londynie Milner ogłosił dwa projekty. Breakthrough Listen to inicjatywa w ramach której prowadzone będą poszukiwania sygnałów radiowych i optycznych wysłanych przez inne cywilizacje. Breakthrough Message natomiast skupi się na opracowywaniu możliwych odpowiedzi, które byłyby potrzebne w przypadku wykrycia sygnału nadanego przez inną cywilizację. Jednocześnie ma być to zachęta do rozpoczęcia globalnych dyskusji nad etycznymi i filozoficznymi implikacjami potencjalnej komunikacji z inteligentnym życiem pozaziemskim.

Ann Druyan, która współpracowała ze swoim mężem Carlem Saganem przy opracowywaniu wiadomości z Ziemi wysłanej na pokładzie sond Voyager powiedziała, że „formułując taką wiadomość, niezależnie czy zostanie ona wysłana czy nie, zmuszeni jesteśmy spojrzeć na to kim jesteśmy, z kim dzielimy tą planetę.”

Program Brakethrough Listen skupi się na przeglądzie miliona najbliższych Ziemi gwiazd w płaszczyźnie Drogi Mlecznej, w kierunku jej centrum, gdzie zagęszczenie gwiazd jest większe, a także w kierunku najbliższych galaktyk. Wykorzystywane w programie instrumenty i odbiorniki będą w stanie wykrywać sygnały o natężeniu porównywalnym do radarów naziemnych nawet w odległości 2000 lat świetlnych.

Radioteleskop w Green Bank
Radioteleskop w Green Bank

„Jednym z problemów wydaje się fakt, że takie sygnały wysyłane są w mały kąt bryłowy na niebie,” mówi Andrew Siemion, dyrektor SETI Research Center na University of California w Berkeley. „Zatem takie radary musiałyby być skierowane dokładnie w naszą stronę (abyśmy mogli je wykryć).”

„Jednak patrząc w kierunku płaszczyzny Drogi Mlecznej i w kierunku jej centrum widzimy niezliczone gwiazdy, więc teoretycznie mielibyśmy dużą szansę wykrycia takiego sygnału,”  mówi Siemion.

Dzięki niezbędnemu zewnętrznemu finansowaniu, projekt Breakthrough Listen będzie mógł zapewnić sobie dużo czasu obserwacyjnego na radioteleskopie w Green Bank w Wirginii Zachodniej czy 70-metrowym radioteleskopie w Obserwatorium Parkes w Australii. Cały projekt obejmie dziesięciokrotnie większy wycinek nieba badając go z pięćdziesięciokrotnie większą czułością niż wcześniejsze badania tego typu.

Radioteleskop w Obserwatorium Parkes, Australia Źródło: CSIRO
Radioteleskop w Obserwatorium Parkes, Australia
Źródło: CSIRO

Równie istotnym punktem programu Breakthrough Listen jest wykorzystanie 2.4-metrowego teleskopu Automated Planet Finder Telescope przeznaczonego do poszukiwania planet pozasłonecznych w Obserwatorium Lick w Kaliforni. Teleskop będzie wykorzystany do poszukiwaniu laserowych sygnałów optycznych.

vv
Automated Planet Finder Telescope, Obserwatorium Lick

Marcy powiedział „Możliwe, że jeżeli w Drodze Mlecznej istnieją inteligentne cywilizacje zdolne do podróżowaniapo galaktyce, tworzące kolonie na kolejnych planetach, to mogą komunikować się ze sobą za pomocą laserów.”

Wszystkie zebrane w programie dane zostaną upublicznione, a projekt Breakthrough Listen dołączy i będzie wspierał projekt SETI@home, innowacyjny program stworzony na University of California, który wykorzystuje moce obliczeniowe podłączonych do sieci komputerów osobistych do analizowania danych zebranych w ramach projektu SETI.

Źródło: spaceflightnow