12108271_1031261460257455_2701137559742306038_n

W niedzielę, 4 października zakończył się pierwszy w Polsce Startup Weekend Space. W trakcie weekendu powstało sześć ciekawych koncepcji.

Pierwsza europejska edycja Startup Weekend Space odbyła się w Bremie – centrum niemieckiego sektora kosmicznego. Na miejsce drugiej edycji wybrano Gdańsk. Nie bez powodu, to właśnie w tym mieście kilka polskich firm z sektora kosmicznego ma swoje siedziby.

12112021_1031259590257642_299161567722132298_n

Ponad 50 uczestników: programistów, inżynierów, marketingowców, grafików, przyjechało do Gdańska, aby wspólnie pracować nad modelami biznesowymi swoich projektów. Pierwszego dnia osoby mające pomysł na startup miały okazję zaprezentować go przed publicznością. Każda osoba miała minutę na to, aby zainteresować pozostałych swoim projektem. Po prezentacjach odbyło się głosowanie na najlepsze koncepcje. Osoby, których pomysły nie zostały wybrane w głosowaniu dołączyły do powstałych zespołów. W ten sposób uczestnicy rozpoczęli pracę i przygotowania do końcowej prezentacji, od której zależała ocena jury i zainteresowanie ze strony inwestorów.

Przez całą sobotę zespoły pracowały nad swoimi rozwiązaniami. Przeważały aplikacje i pomysły software, ale znalazły się także rozwiązania z sektora upstream oraz te związane ze sprzętem.

ak-3550

Uczestnicy Startup Weekend Space wspierani byli przez międzynarodowy zespół mentorów, składający się z osób, które aktywnie uczestniczą w różnych projektach kosmicznych.

W niedzielę rozpoczęły się przygotowania do wielkiego finału. Oprócz prezentacji, niektóre z zespołów przygotowały modele swoich rozwiązań (do dyspozycji były drukarki 3d), a nawet wstępne wizualizacje oprogramowania i animacje.

Finał odbył się w niedzielę popołudniu. Ostatecznie sześć zespołów zdecydowało się zaprezentować swoje projekty. Jury, złożone z czterech ważnych postaci związanych z polskim sektorem kosmicznym (Black Pearls VC, Polska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna), przysłuchiwało się prezentacjom, aby następnie zadać zespołom pytania.

swsgdn

Startup Weekend Space Gdańsk wygrał zespół Ugrav box, który zaproponował stworzenie stanowiska testowego dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który mógłby być obsługiwany z Ziemi. Drugie miejsce przypadło zespołowi RedOut, który zaproponował ciekawą aplikację dla rowerzystów w przestrzeni miejskiej. Trzecie miejsce przyznano zespołowi Red-shift, który stworzył koncepcję sterowca wysokościowego.

Tuż po ogłoszeniu wyników uczestnicy rozpoczęli w swoich zespołach rozmowy na temat dalszej współpracy. Historia niemieckiej edycji Startup Weekend Space pokazuje, że kilkanaście procent zespołów faktycznie kontynuuje swoje prace, niejednokrotnie modyfikując rozwiązanie zaproponowane podczas wydarzenia. Mentorzy obecni podczas Startup Weekendu często podkreślali, że liczą na kontynuację prac koncepcyjnych. Także w opinii Jury wszystkie tegoroczne pomysły mogą mieć duże znaczenie komercyjne i warto, aby praca pomysłodawców była podtrzymana. To od najbliższych miesięcy zależy, czy koncepcje przejdą do fazy realizacji.

ugrav_box_zwyciezca

Zwycięski zespół w ramach nagrody otrzymał wyjazd na Satellite Masters Conference, która odbędzie się 20-22 października w Berlinie. Konferencja poświęcona jest systemom satelitarnym związanym z nawigacją, obserwacją Ziemi i telekomunikacją. Nagroda została ufundowana przez sponsora wydarzenia firmę Blue Dot Solutions/Kosmonauta.net. Partnerem Startup Weekend Space Gdańsk został Gdański Park Naukowo-Technologiczny i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE).

Sponsorzy: Black Pearls VC, O4, B2B Networking, Cloudeo, Kognitis, GCB oraz Atena.

Więcej o Startup Weekend Space Gdańsk na Twitterze i Faccebooku: @SWSpaceGDN.