Przełomowy lot rakiety New Shepard! Przed SpaceX!

1-reusablerock

Prywatna firma z sektora kosmicznego założona przez Jeffa Bezosa, założyciela księgarni Amazon.com – dokonała dzisiaj przełomu w sektorze kosmicznym wykonując z powodzeniem start i lądowanie rakiety wielokrotnego użytku.

Bezos ogłosił wykonanie tego kroku milowego na swoim koncie Twitter, które posiada od 2008 roku. Mimo 26 600 osób obserwujących to konto, dzisiejszy tweet o treści

 

był jego pierwszym i jak dotąd jedynym.

1-jeffbezosthe.jpg

Bezzałogowa rakieta New Shepard wystartowała z lądowiska w Teksasie, a następnie powróciła i bezpiecznie wylądowała.

„Rakiety od zawsze były jednorazowego użytku. Od dzisiaj jest inaczej.” napisał Bezos w poście na blogu swojej firmy Blue Origin.

W porannym programie This Morning stacji CBS Bezos powiedział, że udany start i powrót rakiety to istotny krok ku upowszechnieniu podróży kosmicznych.

„To mała rewolucja, bowiem wraz z tym lotem całkowicie zmieniamy strukturę kosztów lotów kosmicznych.”

2-reusablerock.jpg

Bezos dodał także, że jego firma nadal będzie kontynuowała „metodyczny program testów” przygotowując się do rozpoczęcia programu podróży kosmicznych.

„Jedną z zalet tej rakiety jest fakt, że może ona wykonywać loty całkowicie autonomicznie. To taki latający robot, który może polecieć w przestrzeń kosmiczną, zawrócić i wylądować na Ziemi. Dzięki temu w ramach programu testowego nie musimy ryzykować życia pilotów. Jak już będziemy całkowicie pewni swojej technologii, wtedy zaczniemy zabierać ludzi w przestrzeń kosmiczną.”

Udany start i lądowanie sprawia, że Blue Origin wychodzi na prowadzenie przed SpaceX – firmę założoną przez Elona Muska – której jak dotąd nie udało się doprowadził do udanego startu i lądowania (poza lądowaniem Grasshoppera – ale on wzniósł się na wysokość 744 metrów. New Shepard dzisiaj wzleciał na 100.5 km).

Małomówność Jeffa Bezosa najlepiej pokazała „rozmowa” Bezosa z Muskiem na Twitterze, która pozostała niemal całkowicie jednostronna. Różnica charakterów.

Źródło: phys.org / spacenewsDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com