Pierwsze zdjęcie powstającej egzoplanety

planetarnynoworodek

450 lat świetlnych dzieli Ziemię i LkCa15, młodą gwiazdę otoczoną dyskiem przejściowym, w którym powstają nowe planety.

Mimo znacznej odległości dysku od Ziemi oraz gazowej i pyłowej atmosfery naukowcom z University of Arizona udało się wykonać pierwsze w historii zdjęcie powstającej planety, planety znajdującej się w luce w dysku LkCa15.

Ze wszystkich prawie 2000 znanych egzoplanet zaledwie dzięsięć planet udało uchwycić się na zdjęciu i wszystkie one powstały stosunkowo dawno.

„To pierwszy raz kiedy udało nam się wykonać zdjęcie planety, o której możemy powiedzieć, że wciąż się formuje,”  mówi Steph Sallum, student UA, który wraz z Kate Follette, byłą studentką UA, aktualnie prowadzącą badania na Stanford University.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature w dniu 19 listopada 2015 r.

Jeszcze kilka miesięcy temu Sallum oraz Follette niezależnie pracowali nad swoimi rozprawami doktorskimi – jednak obydwoje skupili się na tej samej gwieździe. Oboje obserwowaje LkCa15, gwieździe otoczonej szczególnego rodzaju dyskiem protoplanetarnym, w którego środku widoczna jest wyraźna przerwa.

Dyski protoplanetarne powstają wokół młodych gwiazd z pozostałości po procesie formowania się gwiazdy. W tego rodzaju dyskach powstają planety zbierając pył i pozostałości na swojej orbicie w ten sposób tworząc przerwy w dysku.

Nowe obserwacje także wspierają tą teorię. Sallum potwierdza, że naukowcy dopiero teraz mają możliwość obrazowania obiektów, znajdujących się w pobliżu dużo jaśniejszych od nich gwiazd, m.in. dzięki instrumentom takim jak Large Binocular Telescope (LBT) na Mount Graham w Arizonie czy Teleskop Magellana wyposażony w system optyki adaptacyjnej MagAO zlokalizowany w Chile.

Źródło: NatureDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com