Testowa wersja przygotowywanego przez ESA modułu serwisowego dla pojazdu Orion dotarła w dniu wczorajszym do USA. Moduł serwisowy opuścił fabrykę we Włoszech w ubiegły weekend.

Europejski moduł serwisowy (European Service Module – ESM) jest zmodyfikowaną wersją największego europejskiego pojazdu – ATV (Automated Transfer Vehicle), tóry zakończył swoją ostatnią misję do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w lutym tego roku. Zaledwie dziewięć miesięcy później, główny wykonawca Airbus Defence & Space w Bremie (Niemcy) dostarczyły pierwszy moduł testowy.

Moduł znajduje się bezpośrednio pod kapsułą załogową Oriona i zapewnia napęd, zasilanie, kontrolę temperatury oraz wodę i powietrze dla czterech astronautów. Panele słoneczne rozciągają się na 19 metrów i zapewniają wystarczającą ilość energii do zasilania dwóch domów.

Przy średnicy nieco ponad 5 metrów i wysokości 4 metrów, moduł charakteryzuje się masą 13,5 tony. Około 8,6 tony materiałów pędnych będzie zasilało silnik główny oraz 32 mniejsze silniki sterujące.

Dostarczony dzisiaj egzemplarz do testów strukturalnych został zbudowany przez firmę Thales Alenia Space z Turynu (Włochy). Po wstępnych testach przeprowadzonych w Europie moduł przejdzie teraz rygorystyczne testy wibracyjne w należącej do NASA stacji Plum Brook Station w Ohio. Testy mają na celu upewnienie się, czy konstrukcja i jej komponenty wytrzymaję ekstremalne warunki podczas startu.

„To pierwszy duży element Europejskiego Modułu Serwisowego, który został dostarczony do USA,” zauważa Philippe Deloo, menedżer programu ESA, „co potwierdza determinację ESA do załogowej eksploracji przestrzeni kosmicznej.”

Ponad 20 firm z całej Europy zaangażowanych jest w ten projekt, z czego większość opiera swoje projekty na doświadczeniach wyniesionych z rozwijania projektu pięciu pojazdów ATV, które dostarczały towary na Stację Kosmiczną w latach 2009-2015.

Pierwszy bezzałogowy start pełnego pojazdu Orion planowany jest na 2018 rok. Zgodnie z planem pojazd wykona lot za orbitę Księżyca i wracając na Ziemię z większą prędkością niż jakikolwiek pojazd wcześniej.

W trakcie misji moduł zostanie odłączony tuż przed wejściem w ziemską atmosferę.