Dziesiątego maja NASA opublikowała kolejny zestaw informacji o odkryciach z kosmicznego teleskopu Kepler. Jest to potwierdzenie istnienia 1284 planet pozasłonecznych.  

Kosmiczny teleskop Kepler odpowiedzialny jest za prawdziwą rewolucję w naszym postrzeganiu Wszechświata. Dzięki niemu wiemy już, że Wszechświat jest wręcz “wypełniony” planetami pozasłonecznymi, zarówno dużymi gazowymi gigantami, jak i małymi skalistymi obiektami wielkości Ziemi.

Odkrycia egzoplanet w ostatnich latach - na brązowo zaznaczono najnowsze ogłoszenie / Credits - NASA Ames/W. Stenzel; Princeton University/T. Morton
Odkrycia egzoplanet w ostatnich latach – na brązowo zaznaczono najnowsze ogłoszenie / Credits – NASA Ames/W. Stenzel; Princeton University/T. Morton

Co kilka miesięcy NASA organizuje konferencje, podczas których informuje o odkryciach z kosmicznego teleskopu Kepler. Najnowsze odkrycia, ogłoszone 10 maja 2016 roku, dotyczą potwierdzenia istnienia 1284 planet pozasłonecznych z danych uzyskanych przez teleskop Kepler.  Jest to największe jednorazowe ogłoszenie istnienia nieznanych wcześniej planet pozasłonecznych.

Wśród odkryć są obiekty od wielkości zbliżonej do Marsa (0,5 – 0,7 średnicy Ziemi), wielkości podobnej do Ziemi (0,7 – 1,2 średnicy Ziemi), klasy “super-Ziemia” (1,2 – 1,9 średnicy Ziemi, tego typu obiektu brak w naszym Układzie Słonecznym), mniejsze od Neptuna (1,9 – 3,1 średnicy Ziemi, są to prawdopodobnie gazowe obiekty), zbliżone do Neptuna (3,1 – 5,1 średnicy Ziemi), mniejsze od Jowisza (5,1 – 8,3 średnicy Ziemi), zbliżone wielkością do Jowisza (8,3 – 13,7 średnicy Ziemi) i większe od Jowisza (powyżej 13,7 średnicy Ziemi).

Łącznie obiektów podobnych do Ziemi znamy już około dwustu, co jest bardzo dużą wartością. Najwięcej wykrytych przez teleskop Kepler planet pozasłonecznych jest klasy “super-Ziemia” oraz mniejszych od Neptuna.

Nowe małe planety pozasłoneczne (kolor brązowy) z najnowszego odkrycia Keplera, które leżą blisko lub w ekosferze swych gwiazd / Credits - NASA Ames/N. Batalha and W. Stenzel
Nowe małe planety pozasłoneczne (kolor brązowy) z najnowszego odkrycia Keplera, które leżą blisko lub w ekosferze swych gwiazd / Credits – NASA Ames/N. Batalha and W. Stenzel

Dziewięć nowych odkryć – Kepler-1638b, Kepler-1606b, Kepler-1544b, Kepler-1455b, Kepler-560b, Kepler-1410b, Kepler-705b, Kepler-1229b i Kepler-1593b to obiekty klasy Ziemia lub “super-Ziemia”, krążące blisko lub wewnątrz ekosfery swych gwiazd. Oznacza to, że woda w stanie ciekłym może istnieć przez dłuższy czas na tych planetach. Oczywiście, dokładne poznanie warunków panujących na tych obiektach wymagać będzie serii dodatkowych obserwacji i pomiarów.

Dzięki temu ogłoszeniu rok 2016 jest już rekordowy pod względem odkryć planet pozasłonecznych. Łącznie w tym roku odkryto już ponad 1300 różnych egzoplanet. Łączna liczba wszystkich poznanych egzoplanet przekroczyła już trzy tysiące potwierdzonych obiektów planetarnych.

Źródło: Kosmonauta.net