DSC_0601

W dniach 18-20 maja odbywa się największa konferencja technologiczna w Europie Środkowo-Wschodniej – infoShare 2016. W pierwszy dzień  infoShare dużo mówiło się o kosmosie.

Infoshare to konferencja organizowana już od 10 lat w Gdańsku, z początkowo małej konferencji na Politechnice Gdańskiej, przerodziła się w największe technologiczne wydarzenie skupiające ponad 5 000 uczestników.

Program imprezy jest obszerny i każdy może znaleźć coś dla siebie. Jego podstawą pozostają prelekcje reprezentantów największych firm oraz innowatorów, których projekty osiągnęły globalny sukces. Podczas ich wystąpień oraz profesjonalnych warsztatów uczestnicy zdobywają wiedzę z dziedziny technologii informatycznych i nowych mediów. Prelekcje prowadzą m.in. Jon von Tetzchner (twórca przeglądarek Vivaldi i Opera), Kevin Goldsmith (Dyrektor Technologiczny Spotify), Jeff Szczepanski (Dyrektor Operacyjny platformy Stack Overflow), Jacek Świderski (założyciel Wirtualnej Polski), Marcin Iwiński (współzałożyciel CD Projekt) czy Mateusz Kusznierewicz (Mistrz Olimpijski oraz współtwórca ZOOM.ME). W tym roku goście występują na pięciu scenach: Inspiracji, Technologii, Startupów, Warsztatowej oraz Liderów.

Na scenie inspiracji, czyli największej scenie infoShare, 18 maja odbyła się prelekcja na temat sektora kosmicznego, w której wziął udział dr. Krzysztof Kanawka z Blue Dot Solutions/Kosmonauta.net, prof. Marek Moszyński z Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Justyna Redelkiewicz-Musiał z GSA (Agencja Europejskiego GNSS). Reprezentanta GSA rozwiała wątpliwości, czy jest sens, aby Europa budowała własny system Galileo, skoro możemy korzystać z amerykańskiego GPS. Jak powiedziała Justyna Redelkiewicz, już niedługo system GPS nie będzie wystarczający, dlatego jest potrzeba posiadania odrębnego systemu, który zwiększy precyzję. Mogliśmy usłyszeć zapewnienie, że na jesień europejski system Galileo będzie już dostępny. Podczas wykładu poznaliśmy największe trendy związane z nawigacja satelitarną, którymi będą: Smart Mobility, Big Data, rozszerzona rzeczywistość oraz internet rzeczy (IoT).

Dr Krzysztof Kanawka zaznaczył już na samym początku, że sektor kosmiczny to nie tylko budowa rakiet, liczą się rozwiązania biznesowe i zarabianie na nich. Zwrócił także uwagę na silny związek między ICT a  sektorem kosmicznym. Krzysztof Kanawka przedstawił aktywności związane ze wsparciem branży kosmicznej, które aktualnie są w Polsce prowadzone. Zwrócił uwagę na rolę POSITION, projektu który trwa od zeszłego roku i ma na celu wsparcie 10 najlepszych polskich projektów wykorzystujących technologie kosmiczne.

Na scenie startupowej natomiast odbył się wykład zatytułowany Jak rozpocząć przygodę w sektorze kosmicznym? Do udziału w prelekcji został zaproszony Krzysztof Kanawka z Blue Dot Solutions, Łukasz Wilczyński z Planet PR i Rainer Horn z niemieckiej firmy Space.tec. Na spotkaniu szczegółowo przedstawiono jakie możliwości stoją przed osobami, które posiadają pomysł na kosmiczny biznes.

Pierwszym krokiem jest zazwyczaj udział w 24-godzinnych hacatonach, czy weekendowych warsztatach typu Startup Weekend Space. Na tego typu wydarzeniach można wstępnie zweryfikować swój pomysł. Obecność osób o podobnych zainteresowaniach umożliwia zbudowanie zespołu, a udział mentorów pomaga weryfikować pomysł i podjąć decyzję o akceptacji projektu bądź jego modyfikacji.

 

Następnym możliwym krokiem jest udział w konkursie Galileo Masters (European Satellite Navigation Competition), na najlepsze wykorzystanie nawigacji satelitarnej w aplikacji, produkcie czy usłudze. Zgłoszenia składane są przez stronę www.esnc.eu co roku do 30 czerwca. Galileo Masters pozwala na zweryfikowanie pomysłu przez polskich i zagranicznych ekspertów pod kątem biznesowym, technicznym i prawnym. Udział w konkursie jest atrakcyjny nie tylko ze względu na nagrody finansowe (20 tys. euro dla głównego zwycięzcy), ale także na szereg pozostałych możliwości dla uczestników (staże w firmach z sektora, kontakty biznesowe, wsparcie rozwoju pomysłów).

 

W tym roku po raz pierwszy w naszym kraju, pomysły zgłaszane do konkursów Galileo Masters, Copernicus Masters, a także pozostałe koncepcje związane z nawigacją satelitarną, obserwacjami Ziemi, telekomunikacją, mają szansę na wsparcie w wejściu na rynek. Pomoc ta będzie udzielana poprzez udział w intensywnym 6-tygodniowym programie akceleracyjnym Space3ac. Akceleracja odbywać się będzie w Gdańsku, a jej uczestnicy mogą liczyć na wsparcie od strony biznesowej i technologicznej. Finałem pierwszego naboru do Space3ac, będzie tzw. Demo Day, czyli prezentacja pomysłów z sektora kosmicznego przez grupą polskich i międzynarodowych inwestorów. Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Jest o co walczyć, inwestorzy chcą przeznaczyć minimum 2 mln zł na projekty z tej branży, a zwycięzca programu akceleracyjnego dodatkowo otrzymuje 50 tys. zł na prace badawczo- rozwojowe.

 

Aby zgłosić się do Space3.ac należy przesłać aplikację do 20 czerwca przez stronę www.space3.ac.