Earth-Like-Planet_Red-Dwarf-Star-700x432
Wizja artystyczna przedstawiająca skalistą planetę krążącą wokół czerwonego karła. Źródło; Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA)

Od wielu lat poszukiwacze planet pozasłonecznych poszukują planet podobnych do Ziemi. Gdy kilka dni temu anonimowe źródła zaczęły informować, że Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) udało się to – tj. zauważyć planetę skalistą krążącą w ekostrefie swojej gwiazdy – informacja rozniosła się lotem błyskawicy.

Anonimowe źródło poinformowało także, że ESO ma zamiar potwierdzić to odkrycie pod koniec sierpnia. Jednak ESO odmawiało jakiegokolwiek komentarza w tej kwestii. W dniu wczorajszym ESO poinformowało, że w środę, 24 sierpnia br. organizuje konferencję prasową.


Zostań Patronem portalu Puls Kosmosu – nasz portal utrzymuje się tylko ze środków przekazywanych nam przez Patronów na portalu http://www.patronite.pl/pulskosmosu


Jak na razie ESO nie poinformowało co będzie tematem konferencji prasowej, ani kto weźmie w niej udział. Można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że na konferencji dowiemy się jaka jest odpowiedź na pytanie, które ciśnie się na usta chyba wszystkim: czy wokół najbliższej nam gwiazdy krąży planeta podobna do naszej własnej.

Konferencję zaplanowano na środę o godzinie 19:00 – bądźcie wtedy razem z nami na Pulsie Kosmosu – jak tylko się czegoś dowiemy – Wy też się dowiecie.

Wizja artystyczna zachodzącej gwiazdy widzianej z powierzchni egzoplanety podobnej do Ziemi. Źródło: ESO/L.Calcada
Wizja artystyczna zachodzącej gwiazdy widzianej z powierzchni egzoplanety podobnej do Ziemi. Źródło: ESO/L.Calcada

Od wielu lat ESO bada najbliższą nam gwiazdę – Proxima Centauri – wykorzystując do tego instrument HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) zainstalowany w Obserwatorium La Silla. To to samo obserwatorium, które w 2012 roku poinformowało o odkryciu planety wokół gwiazdy Alfa Centauri B – na ten czas to była „najbliższa nam egzoplaneta” – której istnienie od tego czasu zostało podane w wątpliwość.

Bazując na metodzie pomiaru prędkości radialnej gwiazd, astronomowie monitorowali tą gwiazdę w poszukiwaniu oznak okresowych wahań prędkości. Gdy planeta krąży wokół gwiazdy, oba obiekty wywierają na siebie wpływ grawitacyjny, który sprawia, że gwiazda także porusza się wokół środka masy układu.

Zazwyczaj wokół gwiazdy musiałby krążyć cały system egzoplanet lub bardzo duża planeta (super-Jowisz), aby dało się odkryć ruch takiej gwiazdy spowodowany przez planetę. W przypadku planet skalistych, które przecież są dużo mniejsze od gazowych olbrzymów, ich wpływ na gwiazdę wokół której krążą byłby niezauważalny. Jednak z uwagi na fakt, że Proxima Centauri jest najbliższą nam gwiazdą – znajdującą się w odległości zaledwie 4,26 lat świetlnych – szanse na zauważenie wahań prędkości radialnej są dużo większe.

Wizja artystyczna planety pozasłonecznej krążącej wokół gwiazdy Alpha Centauri B. Źródło: ESO (17.10.2012)
Wizja artystyczna planety pozasłonecznej krążącej wokół gwiazdy Alpha Centauri B. Źródło: ESO (17.10.2012)

Według źródła cytowanego przez niemiecki tygodnik Der Spiegel, który jako pierwszy poinformował o potencjalnym odkryciu, niepotwierdzona jeszcze egzoplaneta jest podobna do Ziemi (czyli skalista), a oprócz tego krąży w ekostrefie wokół swojej gwiazdy.

Z tego też powodu możliwe, że na powierzchni tej planety znajduje się woda w stanie ciekłym, a sama planeta może posiadać atmosferę sprzyjającą powstanu życia. Niemniej jednak, niczego nie możemy być pewni do czasu gdy skierujemy w jej stronę teleskopy następnej generacji – takie jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) czy Transiting Exoplanet Survey Satelite (TESS).

Potwierdzenie tego odkrycia byłoby z pewnością ekscytujące, bowiem potwierdzenie może oznaczać, że w naszym sąsiedztwie znajduje się planeta podobna do Ziemi.

Przypominamy zatem, że konferencja ESO rozpocznie się jutro o godzinie 19:00 – zapraszamy do śledzenia strony i Facebooka Pulsu Kosmosu.

W międzyczasie zachęcamy do przeczytania artykułów publikowanych w ramach projektu Pale Red Dot – programu poszukiwania planet w pobliżu Proxima Centauri.

Artykuły z tego cyklu dostępne są w linku poniżej:

https://www.pulskosmosu.pl/?s=Pale+Red+Dot