Oglądaj: Blue Origin testuje boarding i ewakuację z kapsuły rakiety New Shepard

W przeciwieństwie do SpaceX kosmiczna firma Jeffa Bezosa – Blue Origin – jest bardzo powściągliwa w informowaniu o każdym kolejnym etapie rozwoju swoich projektów. Dzisiaj jest jeden z tych nielicznych dni, kiedy będziemy mogli obejrzeć test wyprodukowanej przez nich rakiety na żywo.

To już 15 lot New Sheparda (NS-15). Podczas lotu na pokładzie jeszcze nie znajdzie się żaden człowiek, ale już przed i po locie owszem.

Przy okazji lotu bowiem Blue Origin postanowiło przetestować procedurę wpuszczania pasażerów do kabiny oraz testowania przez nich zestawów komunikacyjnych już z foteli pasażerów. Po zajęciu miejsca przez personel Blue Origin, który będzie udawał pasażerów, inżynierowie zamkną na krótko właz kapsuły tak, jak będzie to miało miejsce podczas faktycznych lotów załogowych. Przed lotem jednak „pasażerowie” opuszczą kapsułę.

Rakieta New Shepard tak jak w każdym z 14 poprzednich lotów wyniesie kapsułę na granicę przestrzeni kosmicznej. Kapsuła oddzieli się od boostera i opadnie na Ziemię na spadochronach. Po locie do kapsuły ponownie wejdą „astronauci” i przetestują procedurę otwierania włazu i wychodzenia po zakończeniu lotu.

W międzyczasie, na kilka minut przed lądowaniem kapsuły, booster wyląduje nieopodal miejsca, z którego startował.

Kiedy pierwszy lot z pasażerami?

Mimo tego, że testy rakiety i kapsuły rozpoczęły się już pięć lat temu, jak na razie nie wiadomo kiedy Blue Origin rozpocznie realizację programu lotów załogowych. Przedstawiciele firmy przyznają jednak, że dzisiejszy lot (NS-15) stanowi jeden z ważniejszych kroków na drodze do rozpoczęcia lotów załogowych.

Pozostaje zatem trzymać kciuki za to, żeby wszystko poszło zgodnie z planem. Lot zaplanowany jest na godzinę 17:15. Relacja na żywo w oknie powyżej rozpocznie się godzinę wcześniej.

AKTUALIZACJA: Po lekkim opóźnieniu relacja rozpocznie się o 16:56, a start odbędzie się o 17:56 polskiego czasu.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com