Chińska stacja kosmiczna Tiangong od kilku tygodni krąży wokół Ziemi bez załogi. Trójka astronautów realizująca pierwszą misję załogową do nowej stacji po trzech miesiącach pobytu na orbicie opuściła już orbitę i wróciła na Ziemię.

Kilka dni temu do stacji dołączył wystrzelony z Ziemi statek transportowy Tianzhou 3, który przywiózł na pokład stacji zapasy, które powinny wystarczyć na kolejną, tym razem półroczną misję załogową.

Statek Tianzhou 3 przycumował do modułu Tianhe stacji Tiangong 20 września br. Na pokładzie statku znajduje się także kosmiczna krowa, która aktualnie jest jedynym członkiem chińskiej załogi na pokładzie stacji Tiangong. Zbyt długo jednak krowa nie będzie musiała walczyć z samotnością, bowiem już 16 października w kierunku stacji kosmicznej poleci załoga misji Shenzhou 13. Według nieoficjalnych informacji trójka astronautów spędzi na pokładzie stacji kolejnej sześć miesięcy nadzorując rozbudowę kompleksu orbitalnego.

Pytanie o to czy, w następnej misji załogowej na pokład stacji poleci także kolejna pluszowa krowa, pozostaje otwarte. Misja Shenzhou 14 zaplanowana jest na maj 2022 r., a w Chinach to już wypada w Roku Tygrysa. Być może zatem na stację poleci pluszowy tygrys? Póki co, muszą nam wystarczyć jedynie czyste spekulacje.