Sonda OSIRIS-REx pożegnała planetoidę Bennu

7 kwietnia br. sonda OSIRIS-REx po raz ostatni zbliżyła się do planetoidy Bennu. Wkrótce rozpocznie powolną podróż do domu. Za kilka dni otrzymamy także ostatnie zdjęcia z powierzchni planetoidy. W trakcie ostatniego zbliżenia do planetoidy Bennu, które trwało niemal sześć godzin, sonda znalazła się w odległości zaledwie 3,5 km od jej powierzchni. Przelatując nad miejscem,

Sonda OSIRIS-REx w maju opuści okolice planetoidy Bennu

Sonda kosmiczna OSIRIS-REx, która w 2016 roku wystartowała z Ziemi zbadać planetoidę Bennu, przygotowuje się do powrotu do domu. Po czterech latach bardzo owocnej misji, 10 maja 2021 r. sonda OSIRIS-REx rozpocznie swoją zaplanowaną na dwa lata podróż na Ziemię. Po dolocie do Ziemi 24 września 2023 r. zrzuci w ziemską atmosferę kapsułę zawierającą ok.

Sonda OSIRIS-REx przelatuje nad miejscem kontaktu

Powyższa mozaika przedstawiająca Osprey, miejsce pobrania próbek gruntu na planetoidzie Bennu, została wykonana ze zdjęć wykonanych przez sondę OSIRIS-REx 26 maja br. Do stworzenia mozaika wykorzystano 347 zdjęć wykonanych za pomocą kamery PolyCam. Obraz charakteryzuje się skalą 5 mm na piksel. Sonda OSIRIS-REx wykonała zdjęcia z wysokości 250 metrów czyli najbliższego dotąd przelotu nad Osprey.

Co słychać u sondy OSIRIS-REx?

Sonda OSIRIS-REx z powodzeniem wykonała przelot nad Osprey zapasowym miejscem kontaktu, z którego możliwe jest pobranie próbki materii. W trakcie przelotu sonda znalazła się na wysokości 620 metrów nad Osprey. Wstępne dane telemetryczne wskazują jednak, że podczas trwającego 11 godzin przelotu, wysokościomierz laserowy (OLA) nie działał tak jak tego oczekiwano. Zgodnie z planem OLA miał

Sonda OSIRIS-REx dociera do planetoidy Bennu!

Pierwsza misja NASA wysłana do zbadania planetoidy i przywiezienia z niej próbek pyłu z powrotem na Ziemię dociera dzisiaj, po dwóch latach lotu, do celu swojej podróży, planetoidy Bennu. Kosztująca 800 milionów dolarów sonda nazwana OSIRIS-REx o godzinie 18:00 naszego czasu dotrze do planetoidy i rozpocznie zaplanowane na rok badanie jej za pomocą pięciu instrumentów

Sonda OSIRIS-REx przygląda się Jowiszowi

Podczas poszukiwania planetoid trojańskich Ziemi kamera PolyCam zainstalowana na pokładzie sondy OSIRIS-REx wykonała powyższe zdjęcie Jowisza i trzech jego księżyców: Kallisto (po lewej), Io i Ganimedesa. Zdjęcie przedstawiające pasy Jowisza wykonane zostało 12 lutego br. o godzinie 9:34 naszego czasu, kiedy sonda znajdowała się 122 miliony kilometrów od Ziemi i 673 miliony kilometrów od Jowisza.