20150824_074019_m5-6flare

Skoro tak się powoooooli zaczyna chłodno robić, Słońce nie wydaje się już tak żółte i gorące jak dwa tygodnie temu – warto przypomnieć wokół czego krążymy niczym ćmy.

Wczoraj o 9:33 polskiego czasu Słońce wyemitowało rozbłysk słoneczny. Kosmiczne obserwatorium Solar Dynamics Observatory (SDO), które bez wytchnienia obserwuje naszą dzienną gwiazdę – zarejestrowało rozbłysk na zdjęciu. Rozbłyski słoneczne to zjawisko spowodowane nagłym wydzieleniem w atmosferze Słońca potężnych ilości energii. Szkodliwe promieniowanie pochodzące z rozbłysku nie przedostaje się przez ziemską atmosferę i nie może zagrozić ludziom na Ziemi, jednak – jeżeli jest wystarczająco intensywne – może zaburzyć atmosferę na wysokości na której znajdują się satelity GPS.

Aby sprawdzić w jaki sposób takie wydarzenie może wpłynąć na Ziemię, zachęcam do odwiedzenia strony NOAA Space Weather Prediction Center pod adresem http://spaceweather.gov – na stronie amerykańskiej agencji rządowej publikującej prognozy pogody kosmicznej oraz związane z nią ostrzeżenia i alerty.

Wczorajszy rozbłysk został sklasyfikowany jako rozbłysk klasy M 5.6. Rozbłyski klasy M są dziesięciokrotnie mniejsze od najbardziej intensywnych rozbłysków klasy X. Cyfra przy klasie rozbłysku dodaje informacji o jego nasileniu. Rozbłysk klasy M2 jest dwa razy silniejszy od rozbłysku klasy M1, a rozbłysk klasy M3 jest trzy razy silniejszy, itd.

Źródło: Karen C. Fox / NASA Goddard Space Flight Center