moon

W ramach swojego ambitnego programu kosmicznego Chiny planują pierwsze w historii lądowanie próbnika na odwrotnej stronie Księżyca.W wywiadzie dla krajowej stacji telewizyjnej CCTV, Zou Yongliao z Chińskiej Akademii Nauk powiedział, że misja Chang’e 4 planowana jest jeszcze przed 2020 rokiem.

Zou powiedział, że celem misji będzie zbadanie warunków geologicznych odwrotnej strony Księżyca, zwanej także ciemną stroną.

Takie badania mogłyby poprzedzić umieszczenie tam radioteleskopu, z którego mogliby korzystać astronomowie. Taki radioteleskop mógłby wypełnić dużą lukę w wiedzy o Wszechświecie.

Radiowe transmisje z Ziemi nie docierają na odwrotną stronę Księżyca, jest to zatem doskonała lokalizacja dla czułych instrumentów obserwujących Wszechświat.

Najbliższa chińska misja księżycowa zaplanowana jest na 2017 rok, kiedy to Chińczycy spróbują wylądować na powierzchni Księżyca, pobrać próbki gruntu i przywieźć je na Ziemię. Jeżeli misja zakończy się sukcesem Chiny staną się trzecim krajem po USA i Rosji, który dokonał takiego manewru.

Chiński program eksploracji Księżyca o nazwie Chang’e doprowadził już do wysłania pary orbiterów na orbitę wokół Księżyca oraz przewiezienia na jego powierzchnię łazika księżycowego w 2013 roku.

Źródło: phy.so