nh-apluto-wide-9-17-15-final

Najnowsze zdjęcia z sondy New Horizons po raz kolejny zachwyciły naukowców – nie tylko z uwagi na wspaniałe widoki majestatycznych gór lodowych, potoków zamrożonego azotu czy mrocznych niskich mgieł, lecz także dlatego, że bardzo przypominały znane nam widoki Arktyki.

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości tutaj: https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nh-apluto-wide-9-17-15-final_0.png

Te nowe zdjęcia sierpa Plutona – wykonane przez szerokokątną kamerę Ralph/Multispectral Visual Imaging Camera (MVIC) 14 lipca i przesłane na Ziemię 13. września br. – dają nam okazję spojrzeć na krajobrazy Plutona niesamowicie podświetlone przez Słońce. Doskonale przedstawiają zróżnicowanie terenu i rozciągniętą atmosferę tego globu. Zdjęcie przedstawia rejon o szerokości 1250 kilometrów.

nh-apluto-mountains-plains-9-17-15

„To zdjęcie naprawdę zabiera nas na Plutona, sprawia, że czujemy się jak byśmy tak byli rozkoszując się krajobrazem,”  mówi główny badacz misji New Horizons Alan Stern (SwRI Boulder, Colorado).

nh-apluto-low-haze-9-17-15-updated

Dzięki podświetleniu i wysokiej rozdzielczości, to zdjęcie ujawnia nowe szczegóły dotyczące mgieł w delikatnej i rozciągniętej azotowej atmosferze Plutona. Na zdjęciu wyraźnie widać kilkanaście cienki warstw mgły rozciągających się od samej powierzchni do wysokości aż 100 km nad powierzchnią. Oprócz tego, że zdjęcia same w sobie są zachwycające, te delikatne mgiełki wskazują na zmiany pogody z dnia na dzień na Plutonie, dokładnie takie same jak na Ziemi.

nh-1overview_reduced-annotated-9-17-15

nh-3flow-detail-annotated-9-17-15

Źródło: Tricia Talbert