twilight-9-10-15

[DODATKOWE ZDJĘCIA NA NASZYM FACEBOOKU]

Pluton w półmroku. Powyższe zdjęcie Plutona wykonane z pokładu sondy New Horizons  obrobione na dwa różne sposoby pokazuje jak jasna mgła na dużej wysokości powoduje powstawanie zmroku, który delikatnie oświetla powierzchnię przed wschodem Słońca i po jego zachodzie, dzięki czemu czułe kamery na pokładzie sondy mogły dojrzeć szczegóły w regionach nocnych, które w przeciwnym razie byłyby niewidoczne. Wersja zdjęcia po prawej stronie została mocno rozjaśniona, aby wyłuskać delikatne szczegóły  topografii planety za terminatorem (linią oddzielającą dzień i noc). Zdjęcie zostało wykonane w dniu 14 lipca 2015 roku z odległości 80 000 km.

chaos-region-9-10-15

Region Chaosu. W centrum tego kadru o szerokości 470 km znajduje się spory region popękanej powierzchni na północno-zachodniej krawędzi rozległej, lodowej równiny nieformalnie nazwanej Sputnik Planum. Najmniejsze widoczne obiekty mają rozmiar 800 metrów.

dark-areas-9-10-15

Ciemne obszary. Na powyższym zdjęciu o szerokości 350 km można dostrzec niesamowitą różnorodność powierzchni i jej zdolności odbijania światła. Na jednym kadrze widać bardzo starą geologicznie, ciemną, gęsto pokrytą kraterami powierzchnię, jasne, gładkie i młode geologicznie równiny, wzgórza oraz enigmatyczne pole ciemnych, równoległych pasm przypominających wydmy – ich pochodzie wciąż jest analizowane.

composite-haze-image-9-10-15

Mgła na Plutonie. Dwie wersje tego samego zdjęcia przedstawiającego warstwy mgły na Plutonie wykonanego w 16 godzin po przelocie w pobliżu planety z odległości 770 000 km.

coj11fqveau3flt

coj11fdueaayxdm

coj11a7uaaa-6vw

coj11b6ukaauf8d

Źródło: JHUAPL/NASA