sd

W dniu dzisiejszym naukowcy ogłosili, po raz pierwszy zidentyfikowali dwa złożone związki organiczne na powierzchni komety, rzucając tym samym nowe światło na pochodzenie planet takich jak Ziemia.

Alkohol etylowy oraz prosty cukier jaki jest aldehyd glikolowy wykryte zostały w komecie Lovejoy – informują naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie Science Advances.

„Te złożone związki organiczne mogą stanowić część materiału skalnego, z którego uformowały się planety,” czytamy w artykule.

Inne związki organiczne były wcześniej odkrywane w kometach, chociażby niedawno na komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko odkryto kilka związków organicznych, z których cztery wcześniej nie były odkryte na żadnej komecie.

Z uwagi na fakt, że komety zawierają najstarszy i najbardziej prymitywny materiał w Układzie Słonecznym, naukowcy uważają je za swoiste kapsuły czasu, które umożliwiają spojrzenie w początki Układu Słonecznego 4,6 mld lat temu.

Jednak chociaż najnowsze odkrycie nie kończy debaty o tym czy to komety zasiały na Ziemi związki niezbędne do powstania życia, to jednak poszerza naszą wiedzę, mówi Doninique Bockelee-Morvan, astrofizyczka z z Francuskiego Krajowego Centrum Badań Naukowych.

„Obecność głównych związków chemicznych w materii kometarnej to istotny krok na drodze do zrozumienia warunków panujących w czasie gdy życie powstało na naszej planecie,” powiedziała agencji AFP.

„Te obserwacje wskazują możliwe wytłumaczenie powstania życia na Ziemi,” dodaje.

dd1

Należy jednak pamiętać, że istnieją także inne teorie powstania życia na Ziemi – np. gaz z erupcji wulkanicznych.

Kometa Lovejoy jest szczególnie interesująca dla naukowców bowiem „jest jedną z najaktywniejszych komet w naszym orbitalnym sasiedztwie,” napisano w artykule.

Badania były wykonywane przy użyciu 30-metrowego teleskopu w Institut de Radioastronomie Milimetrique w Sierra Nevada w Hiszpanii w styczniu 2015, gdy kometa była w szczycie swojej jasności i aktywności.

Źródło: Science Advances