tg

W trakcie konferencji dotyczącej technologii kosmicznych prezes Korporacji Rakietowo-Kosmicznej Energia poinformował, że Rosjanie planują załogowe lądowanie na Księżycu w 2029 roku. Przed tą datą dojdzie także do autonomicznego lotu na Księżyc.

Władimir Sołncew, prezes korporacji Energia poinformował, że podróż rosyjskich kosmonautów na powierzchnię Księżyca zaplanowano na 2029 rok. Sołncew jest prezesem zakładu produkującego statki załogowe Sojuz, którymi astronauci z wielu krajów docierają na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Podczas tej samej konferencji Sołncew poinformował także, że w 2021 roku odbędzie się pierwszy lot nowego statku kosmicznego wykonanego z materiałów kompozytowych i zdolnego do lotu na Księżyc. Dwa lata później, w 2023 roku dojdzie do pierwszego cumowania nowego statku do ISS, a w 2025 roku statek zostanie przetestowany podczas autonomicznego lotu na Księżyc. Lot ten pozwoli na sprawdzenie technologii i opracowanie planu załogowego lotu na Księżyc.

Według planów na powierzchnię Księżyca wybierze się czteroosobowa załoga, która spędzi tam co najmniej 14 dni.

Jak dotąd sztuczka z lądowaniem na Księżycu udała się tylko Amerykanom, którzy w latach 1969-1972 aż sześć razy lądowali na powierzchni Księżyca. Wtedy wydawało się, że to dopiero początek ery załogowych misji kosmicznych – przyszłość napisała zupełnie inny scenariusz.

Źródło: sputniknews