Curiosity ogląda pozostałości po jeziorach i rzekach na Marsie

pia19839-galecrater-main

Nowe badania zespołu misji Mars Science Laboratory/Curiosity potwierdziły, że miliardy lat temu na Marie panowały warunki umożliwiające utrzymywanie wody w jeziorach przez długie okresy czasu.

Na podstawie danych zgromadzonych przez łazik Curiosity zespół stwierdził, że dawno temu woda wspomagała nanoszenie osadów w kraterze Gale, w którym ponad trzy lata temu wylądował łazik Curiosity. Osady nakładały się warstwowo, tworząc podstawę Mount Sharp – góry wyrastającej ze środka krateru.

„Obserwacje łazika sugerują, że w okresie między 3,8 a 3,3 miliarda lat temu na powierzchni Marsa istniały długowieczne strumienie i jeziora, które przenosiły osady stopniowo tworzące dolne warstwy Mount Sharp” – stwierdził Ashwin Vasavada, główny naukowiec Mars Science Laboratory z JPL w Pasadenie, współautor nowego artykułu w czasopiśmie Science, który zostanie opublikowany jutro, tj. 9 października 2015 r.

Czytaj więcej w artykule na portalu Urania.  1. >> Zawsze wydawało nam się, że Mars jest stosunkowo ‘prostą’ planetą <<
    Zastanawiam się, kiedy zakorkujemy się ilością pytań, na jakie nie znamy odpowiedzi? Jak na razie nauka jest na najlepszej drodze, bo w miarę rozwoju metod badawczych każda pojedyncza odpowiedź generuje co najmniej parę nowych pytań :))
    A tak na marginesie, to wypowiedź ta brzmi dosyć komicznie w świetle najnowszych zdjęć układu Pluton – Charon, jasnych kropek na Ceres, czy też złożoność komety 67P/Churyumov-Gerasimenko
    To jedynie niewielka ilość danych sprawia, że coś można uznać jako "proste".

  2. Jak wam dam „okresy czasu”, to wam bokiem wyjdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com