1-saturnsgeyse

Sonda Cassini rozpoczęła (już przedwczoraj) transmitowanie na Ziemię zdjęć lodowego, geologicznie aktywnego księżyca Saturna – Enceladusa. 28 października sonda zbliżyła się do niego na odległość 49 km. Transmisja danych potrwa jeszcze kilka dni.

„Niesamowite zdjęcia wykonane przez sondę Cassini podczas tego niesamowicie bliskiego przelotu w pobliżu księżyca umożliwiają nam spojrzenie na jego powierzchnię, jednak wciąż czekamy na najciekawsze dane naukowe z tego przelotu,” mówi Linda Spilkej, naukowiec projektu misji Cassini z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.

2-saturnsgeyse

Naukowcy wkrótce rozpoczną badanie danych zebranych przez analizator gazu i instrumenty detektora pyłu, które bezpośrednio pobrały próbki gazu i pyłu lodowego wyrzucanych z gejzerów tryskających z okolic południowego bieguna Enceladusa. Analiza danych najprawdopodobniej zajmie klika tygodni, jednak może dostarczyć nam istotnych informacji o składzie oceanu znajdującego się pod lodową skorupą księżyca oraz tego czy na dnie oceanu występuje aktywność hydrotermiczna. Sama możliwość występowania procesów hydrotermicznych we wnętrzu Enceladusa sprawia, że jest to jeden z najważniejszych obiektów dla naukowców poszukujących śladów życia w Układzie Słonecznym i poza nim.

3-saturnsgeyse

Kolejny i zarazem ostatni przelot sondy Cassini w pobliżu Enceladusa będzie miał miejsce 19 grudnia, gdy sonda wykona pomiary ilości ciepła wydostającego się z wnętrza księżyca. Wysokość przelotu wyniesie 4999 km.

saturnsgeyse

Źródło: NASA /JPL