Apollo-16-SIVB-crater-plescia

W ramach programu dedykowanych poszukiwań na Księżycu udało się zlokalizować miejsce uderzenia członu rakiety S-IVB z misji Apollo 16.

Jako trzeci człon rakiety Saturn V, S-IVB zostały celowo skierowane w powierzchnię Księżyca, gdzie w momencie ich kontaktu z powierzchią wykonano pomiary sejsmiczne, które pozwoliły scharakteryzować budowę wewnętrzną Księżyca.

Niemniej jednak w trakcie lotu Apollo 16, usterka spowodowała przedwczesną utratę możliwości śledzenia członów SIVB. Do teraz nie wiadomo było w którym miejscu na Księżycu doszło do zderzenia.

LUNA-9-SEARCH-Jeff-Plescia-at-computer.jpg

„W końcu udało mi się znaleźć krater powstały wskutek uderzenia SIVB z misji Apollo 16,” mówi Jeff Plescia z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory w stanie Maryland.

„Wygląda jak wszystkie pozostałe, jednak jego dokładna lokalizacja nie była znana z uwagi na utratę danych na długo przed uderzeniem w powierzchnię Księżyca,” powiedział Plescia portalowi Inside Outer Space.

Człony SIVB rakiety Saturn V z misji Apollo 16 uderzyły w powierzchnię Księżyca 19 kwietnia 1972 roku.

Do zidentyfikowania lokalizacji krateru Plescia wykorzystał super-szczegółowe zdjęcia wykonane za pomocą systemu LROC zainstalowanego na pokładzie sondy Lunar Reconnaissance Orbiter.

apollo-16-launch.jpg

Apollo 16 – misja, która wystartowała z Ziemi 16 kwietnia 1972 roku stanowiła piątą misję załogową obejmującą lądowanie ludzi na Księżycu i powrót na Ziemię.

Członkami załogi w ramach tej misji byli John Young, Thomas Mattingly II oraz Charles Duke, Jr.

Korzystając z lądownika księżycowego Orion – Young oraz Duke wylądowali na Wyżynie Kartezjusza na Księżycu.

Źródło: leonarddavid