spacex-falcon-9-liftoff-vandenburg.jpg

SpaceX może pod koniec miesiąca ponownie spróbować swoich sił w wyścigu kosmicznym. Tym razem firma chce spróbować wylądować swoją rakietą na lądowisku, a nie jak dotąd na platformie na pełnym morzu – poinformował przedstawiciel NASA w dniu wczorajszym.

Carol Scott, który odpowiada za techniczną integrację w SpaceX powiedział reporterom w bazie Sił Powietrznych na Przylądku Canaveral, że pierwsza próba lądowania rakiety na lądzie może się odbyć wcześniej niż się tego oczekuje.

„Znacie plany lądowania jednego z członów rakiety, tak? Firma planuje wylądować tym członem tutaj na Przylądku [Canaveral],” powiedział Scott reporterom.

SpaceX odmówiła skomentowania uwag Scotta gdy skontaktowali się z nią reporterzy portalu Space.com.

SpaceX, które wciąż analizuje nieudany start rakiety Falcon 9, do którego doszło w czerwcu, planuje powrócić do lotów w tym miesiącu. Firma ma zaplanowane wyniesienie na orbitę 12 satelitów Orbcomm OG2 z Kompleksu 40 na przylądku Canaveral na Florydzie w połowie grudnia.

Zaplanowany lot miał także obejmować kolejną próbę lądowania pierwszego członu rakiety Falcon 0 na autonomicznej platformie na Oceanie Atlantyckim. Przedstawiciele SpaceX, włącznie z właścicielem firmy Elonem Muskiem, mówili w przeszłości, że jeżelu uda się wrócić czon rakiety na Ziemię i wykorzystać go ponownie, koszty wynoszenia satelitów na orbitę mogą zmaleć nawet 100-krotnie.

Przed nieudanym lotem w czerwcu, który spowodował utratę bezzałogowego statku Dragon, SpaceX dwukrotnie podejmował próbę wylądowania pierwszym członem rakiety Falcon 9 na platformie oceanicznej. Za każdym razem lądowanie nie udawało się w ostatnich sekundach lądowania.

spacexgraphiclarge

W lutym br. SpaceX wynajęła dawne miejsce startów w celu stworzenia pierwszego w historii lądowiska dla rakiet w bazie Sił Powietrznych na Przylądku Canaveral.  Firma wtedy informowała, że zamierza przenieść lądowania z platformy oceanicznej na lądowisko na kolejnych etapach rozwoju programu wielokrotnego wykorzystywania rakiet.

Scott powiedział, że jeżeli lądowanie na lądzie się powiedzie, pierwszy człon rakiety Falcon 9 przyspieszy trwające prace na innym lądowisku – Pad 39A w Kennedy Space Center.

W kwietniu 2014 roku SpaceX podpisała z NASA umowę na 20-letni leasing Pad 39A, z którego planuje wysyłać w przestrzeń rakietę Falcon Heavy oraz Falcon 9 z astronautami podążającymi na pokład ISS.

Źródło: Space.com