NGC 7635 czyli Mgławica Bąbel okiem Kosmicznego Teleskopu Hubble'a
NGC 7635 czyli Mgławica Bąbel okiem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a

Najnowsze zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a opublikowane w ramach obchodów 26-lecia pracy teleskopu na orbicie, przedstawia w dużej rozdzielczości obiekt przypominający wyglądem gigantyczną bańkę mydlaną. Obiekt ten znany jako Mgławica Bąbel to w rzeczywistości obłok gazu i pyłu podświetlany przez jasne gwiazdy w jego wnętrzu. Ten niesamowity portret zapewnia Bąblowi miejsce w ekskluzywnym gronie zdjęć publikowanych co roku w ramach obchodów rocznicy rozpoczęcia pracy przez teleskop.

The Bubble Nebula, also known as NGC 7653, is an emission nebula located 8 000 light-years away. This stunning new image was observed by the NASA/ESA Hubble Space Telescope to celebrate its 26th year in space.

Dwadzieścia sześć lat temu, 24 kwietnia 1990 roku, Kosmiczny Teleskop Hubble’a wyniesiony został na orbitę na pokładzie promu kosmicznego Discovery jako pierwszy teleskop kosmiczny tego typu. Od tego czasu co roku, teleskop wykorzystuje pewną część swojego czasu obserwacyjnego do wykonania fenomenalnego zdjęcia wybranego obiektu astronomicznego.

Szerokokątny rzut oka na Mgławicę Bąbel
Szerokokątny rzut oka na Mgławicę Bąbel

W tym roku celem obserwacji została Mgławica Bąbel znana także jako NGC 7635, znajdująca się 8000 lat świetlnych od Ziemi w Gwiazdozbiorze Kasjopei. Obiekt ten został odkryty przez Williama Herschela w 1787 roku i nie po raz pierwszy obserwowany jest za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Niemniej jednak ze względu na spore rozmiary na niebie, wcześniejsze zdjęcia tego obiektu przedstawiały jedynie niewielkie fragmenty mgławicy, dostarczając nam dużo mniej spektakularnego widoku. Teraz, mozaika złożona z czterech zdjęć wykonanych za pomocą Wide Field Camera 3 (WFC3) zainstalowanej na pokładzie teleskopu Hubble’a pozwala nam zobaczyć cały obiekt na jednym zdjęciu.

Powyższe zdjęcie pozwala nam w pełni docenić niemal perfekcyjnie symetryczną otoczkę, której wygląd odpowiada za imię całej mgławicy. Otoczka jest wynikiem intensywnego wypływu gazu – wiatru gwiezdnego – z jasnej gwiazdy znajdującej się nieco na lewo od centrum tego zdjęcia. Gwiazda SAO 20575 ma masę między 10 a 20 mas Słońca, a ciśnienie wywierane przez jej wiatr gwiezdny wypycha materię międzygwiezdną na zewnątrz tworząc swego rodzaju bańkę czy też bąbel.

Olbrzymi obłok molekularny otaczający gwiazdę – świecący wskutek oddziaływania z intensywnym promieniowaniem ultrafioletowym – stara się powstrzymywać powiększanie bąbla. Niemniej jednak, chociaż sfera ma już średnicę około dziesięciu lat świetlnych, wciąż rośnie podtrzymywana przez wiatr gwiezdny poruszający się z prędkością ponad 100 000 kilometrów na godzinę!

Oprócz samej symetrii „bąbla” jedną z najbardziej fascynujących cech tego obiektu jest fakt, że gwiazda nie znajduje się w jego centrum. Astronomowie wciąż debatują nad przyczyną takiego stanu rzeczy.

Źródło: spacetelescope.org

Źródło zdjęć: NASA, ESA, Hubble Heritage Team