Zdjęcie: Enceladus i pierścienie Saturna

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Wodny świat Enceladus widoczny jest na powyższym zdjęciu jako niewielka kropka tuż nad pierścieniami Saturna, niczym kropla rosy na liściu. Mimo, że wydaje się jedynie niewielkim punktem na tle potężnego Saturna, Enceladus przypomina nam, że nawet taki mały glob skrywa w sobie tajemnice, których odkrycie jeszcze przed nami.

Wedle wszystkich prognoz sprzed dolotu sondy Cassini do Saturna, księżyc o rozmiarach Enceladusa (504 kilometry średnicy) miał być tylko martwym, zamarzniętym globem. Jednak ku zdumieniu wielu, Enceladus aż kipi aktywnością geologiczną, co najlepiej obrazują potężne gejzery  tryskające z okolic bieguna południowego czy potężny ocean podpowierzchniowy. Gejzery, odkryte na zdjęciach wykonanych przez sondę Cassini, składają się głównie z pary wodnej i ziaren pyłu.

Powyższe zdjęcie przedstawia nieoświetloną stronę pierścieni pod kątem 0,3 stopni poniżej płaszczyzny pierścieni. Zdjęcie wykonano 25 maja 2015 roku za pomocą szerokokątnej kamery zainstalowanej na pokładzie sondy Cassini przy użyciu filtra, który najwięcej promieniowania przepuszcza w zakresie bliskiej podczerwieni na długości fali równej 728 nm.

Zdjęcie wykonano z odległości 1.5 miliona kilometrów od Saturna.

Źródło: NASADodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com