Źródło: ESO/Red Dots

Zespół stojący za kampanią obserwacyjną Pale Red Dot, w ramach której odkryto planetę wokół najbliższej nam gwiazdy innej niż Słońce, wznawia poszukiwanie planet podobnych do Ziemi uruchamiając w dniu dzisiejszym kolejny projekt. Kampania Red Dots (Czerwone Kropki) pozwoli nam śledzić astronomów wykorzystujących specjalistyczny instrument do poszukiwania planet podczas poszukiwania planet wokół najbliższych nam gwiazd: Proximy Centauri, Gwiazdy Barnarda i gwiazdy Ross 154. ESO dołącza tym samym do eksperymentu Open Notebook Science – prawdziwa nauka w czasie rzeczywistym – który umożliwi opinii publicznej i społeczności naukowej dostęp do danych obserwacyjnych zebranych podczas obserwacji Proximy Centauri.

Zespół naukowy kierowany przez Guillema Anglada-Escude z Queen Mary University w Londynie zarejestruje i przeanalizuje dane obserwacyjne z instrumentu HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) i innych instrumentów rozsianych po całym świecie, zebrane w ciągu około 90 nocy. Obserwacje fotometryczne rozpoczęto 15 czerwca, a spektrograficzne rozpoczną się 21 czerwca.

HARPS to spektrograf o niezrównanej dotąd precyzji – najskuteczniejszy poszukiwacz małomasywnych planet na świecie. Podłączony do 3,6-metrowego teleskopu w obserwatorium La Silla, HARPS co noc poszukuje planet pozasłonecznych szukając delikatnych zmian prędkości gwiazd spowodowanych przyciąganiem jej ze strony planety. HARPS jest w stanie zarejestrować ruch rzędu zaledwie 3,5 km/h z odległości bilionów kilometrów.

Pośród gwiazd będących celami projektu Red Dots znajdzie się Proxima Centauri, wokół której może krążyć więcej niż jedna planeta pozasłoneczna typu ziemskiego. Proxima Centauri jest najbliższą nam gwiazdą i znajduje się 4,2 roku świetlnego od Ziemi. Może to być jedno z najlepszych miejsc do poszukiwania życia poza Układem Słonecznym.

Pozostałe dwie gwiazdy, które będą obserwowane w ramach kampanii Red Dots to Gwiazda Barnarda, mało-masywny czerwony karzeł znajdujący się 6 lat świetlnych od nas oraz Ross 154, kolejny czerwony karzeł oddalony od nas o 9,7 lat świetlnych. Gwiazda Barnarda to gwiazda popularna także w literaturze sci-fi i proponowana jako cel przyszłej misji międzygwiezdnej np. w ramach projektu Daedalus.

O postępach kampanii Red Dots opinia publiczna będzie mogła dowiedzieć się ze strony reddots.space gdzie będą publikowane cotygodniowe podsumowania postępów projektu.

Źródło: ESO