15 nowych planet krążących wokół chłodnych karłów

Credit: Tokyo Institute of Technology

Zespół badawczy pracujący pod kierownictwem Teruyuki Hirano z Tokyo Institute of Technology potwierdził 15 nowych egzoplanet krążących wokół chłodnych czerwonych karłów. Jeden z najjaśniejszych czerwonych karłów, K2-155, oddalony od Ziemi o jakieś 200 lat świetlnych posiada trzy tranzytujące super-ziemie. Z tych trzech planet, najbardziej zewnętrzna K2-155d o promieniu 1,6 promienia Ziemi, może znajdować się w ekosferze swojej gwiazdy.

Wyniki opublikowane w dwóch artykułach, które ukazały się w periodyku The Astronomical Journal bazują na danych z Kosmicznego Teleskopu Keplera realizującego misję K2 oraz z uzupełniających obserwacji przeprowadzonych za pomocą teleskopów naziemnych takich jak Teleskop Subaru na Hawajach czy Nordic Optical Telescope (NOT) w Hiszpanii.

Badacze odkryli, że na powierzchni K2-155d teoretycznie może znajdować się woda w stanie ciekłym. Wniosek ten opiera się na trójwymiarowych symulacjach globalnego klimatu na tej planecie. „W naszych symulacjach, atmosfera i skład chemiczny planety przypominały ziemskie, ale to tylko nasze założenie” zastrzega Hirano.

Temperatury powierzchni w funkcji ilości padającego promieniowania gwiazdy macierzystej.

Aby z większą pewnością ocenić czy faktycznie K2-155d posiada warunki sprzyjające powstaniu życia niezbędne są bardziej precyzyjne szacunki dotyczące promienia i temperatury gwiazdy K2-155. Osiągnięcie takiej precyzji wymaga dalszych badań, na przykład za pomocą interferometru. Kluczowym wnioskiem z obecnych badań jest fakt, że planety krążące wokół czerwonych karłów mogą być zaskakująco podobne do planet krążących wokół gwiazd typu słonecznego.

„Warto zauważyć, że liczba planet wokół czerwonych karłów jest dużo mniejsza niż wokół gwiazd podobnych do Słońca”  mówi Hirano. „Układy planetarne wokół czerwonych karłów, a szczególnie wokół najchłodniejszych czerwonych karłów, dopiero zaczynamy badać, więc stanowią one bardzo ekscytujące cele przyszłych badań egzoplanetologów”.

Badacze badali jednocześnie związek między promieniem planety a metalicznością gwiazdy macierzystej. „Duże planety odkrywamy jedynie wokół gwiazd o wysokiej zawartości metali” mówi Hirano „i to co odkryliśmy w naszych badaniach zgadza się  tymi przewidywaniami. Te kilka planet o promieniu około trzech promieni Ziemi odkryliśmy na orbitach wokół czerwonych karłów o najwyższej zawartości metali”.

Powyższe badania przeprowadzono w ramach współpracy KESPRINT – grupy powstałej z połączenia KEST (Kepler Exoplanet Science Team) oraz ESPRINT (Equipo de Seguimiento de Planetas Rocosos Interpretando sus Transitos) w 2016 roku.

Źródło: Tokyo Institute of TechnologyDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com