Wybierz się w podróż, która pozwoli ci dotknąć Słońca

Chciałbyś zdobyć najgorętszy bilet tego lata bez stania w kolejce?

NASA zaprasza ludzi z całego świata do zgłaszania online swoich imion, które zostaną umieszczone na mikrochipie, który znajdzie się na pokładzie historycznej sondy Parker Solar Probe jeszcze latem tego roku. Zgodnie z planem sonda przeleci przez atmosferę Słońca mierząc się z bezwzględnym gorącem i promieniowaniem słonecznym – a twoje nazwisko także może się tam znaleźć.

„Ta sonda przemierzy obszar jeszcze nigdy nie badany przez człowieka” mówi Thomas Zurbuchen, zastępca administratora Dyrektoratu Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie. „Parker Solar Probe pozwoli nam odpowiedzieć na pytania, które postawiliśmy ponad sześćdziesiąt lat temu”.

Zrozumienie Słońca zawsze było bardzo istotnym priorytetem dla naukowców badających przestrzeń kosmiczną. Badanie tego jak Słońce wpływa na przestrzeń kosmiczną i środowisko, w jakim poruszają się planety należy do zadań specjalistów z zakresu heliofizyki. To pole nauki jest nie tylko istotne do zrozumienia najważniejszej dla nas gwiazdy, ale także wspiera badanie całego układu słonecznego i innych gwiazd.

Swoje dane można wprowadzić na sondę do 27 kwietnia 2018 roku na stronie http://go.nasa.gov/HotTicket

Sonda o rozmiarach małego samochodu skierowana zostanie wprost w atmosferę Słońca na odległość zaledwie 6 milionów kilometrów od powierzchni Słońca. Główne cele naukowe misji to prześledzenie jak energia i ciepło  przemierzają słoneczną koronę oraz próba odpowiedzi na to co przyspiesza wiatr słoneczny jak i energetyczne cząstki emitowane prze Słońce. Misja ma potencjał zrewolucjonizowania naszej wiedzy o Słońcu.

Aby zrealizować te niespotykane badania, sonda i jej instrumenty będą chronione przed Słońcem przez ponad 10-centymetrową osłonę z kompozytów węglowych, która będzie w stanie wytrzymać temperatury na zewnątrz sondy rzędu 1400 stopni Celsjusza. Owa osłona będzie utrzymywała cztery zestawy instrumentów zaprojektowane do badania pola magnetycznego, plazmy i energetycznych cząstek i do obrazowania wiatru słonecznego, w temperaturze pokojowej.

Zbliżając się do Słońca sonda osiągnie sporą prędkość – w momencie największego zbliżenia do gwiazdy sonda będzie przemieszczała się z prędkością około 193 km/s.

„Parker Solar Probe jest całkiem dosłownie najszybszą i najgorętszą misją pod Słońcem” mówi naukowiec projektu Nicola Fox z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory. „Ta niesamowita sonda odkryje przed nami niewyobrażalnie dużo informacji o naszej gwieździe dziennej i jej zachowaniu”.

W maju 2017 roku NASA zmieniła nazwę sondy z Solar Probe Plus na Parker Solar Pobe w uznaniu prac astrofizyka Eugene Parkera. Decyzję o zmianie ogłoszono w trakcie ceremonii na Uniwersytecie w Chicago, gdzie Parker pracuje. To pierwszy przypadek w historii, kiedy NASA nazwała sondę na cześć żyjącej osoby.

Eugene Parker, emerytowany profesor Uniwersytetu w Chicago ogląda sondę, która nosi jego imię. Źródło: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

Misje NASA najczęściej otrzymują nazwę po starcie i certyfikacji. W tym przypadku, zważając na osiągnięcia Parkera i fakt jak bardzo cele misji związane są z prowadzonymi przez niego badaniami, podjęto decyzję uhonorowania go jeszcze przed startem, aby przyciągnąć uwagę do jego ogromnego wkładu w heliofizykę.

W latach pięćdziesiątych XX wieku Parker zaproponował wiele pomysłów na to jak gwiazdy – w tym Słońca – emitują energię. Nazwał tę kaskadę energii wiatrem słonecznym i opisał cały złożony system plazmy, pól magnetycznych i energetycznych cząstek, które składają się na to zjawisko. Parker także stworzył teoretyczne wytłumaczenie niezwykle gorącej atmosfery słonecznej – korony – jest gorętsza niż powierzchnia samego Słońca.

Parker Solar Probe stanowi element realizowanego przez NASA programu Living with a Star (LWS), którego celem jest badanie układu Słońce-Ziemia, który bezpośrednio wpływa na życie i społeczeństwo.

Źródło: NASADodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com