Messier 11. Źródło: ESA/Hubble & NASA, P. Dobbie et al.

Powyższe zdjęcie wypełnione po brzegi gwiazdami przedstawia fragment Messier 11, otwartej gromady gwiazd w południowym gwiazdozbiorze Tarczy (Scutum). Messier 11 to oznaczenie nadane Gromadzie Dzika Kaczka. Jej najjaśniejsze gwiazdy ułożone są w „V” przypominające klucz kaczek w locie.

Messier 11 to jedna z najbogatszych i najbardziej kompaktowych otwartych gromad spośród aktualnie znanych. Badając najjaśniejsze, najgorętsze gwiazdy ciągu głównego w gromadzie, astronomowie szacują, że gromada powstała około 220 milionów lat temu. Gromady otwarte zazwyczaj zawierają mniej gwiazd i młodsze gwiazdy niż gromady kuliste, i Messier 11 nie jest tu wyjątkiem. W centrum gromady znajduje się wiele błękitnych gwiazd, to najgorętsze i najmłodsze z kilku tysięcy tworzących ją gwiazd.

Długość życia gromad otwartych jest także stosunkowo krótka w porównaniu do gromad kulistych; gwiazdy w gromadach otwartych są bardziej od siebie oddalone, a tym samym nie są tak silnie ze sobą związane grawitacyjnie, przez co łatwiej je od siebie odciągnąć. Z tego też powodu Messier 11 prawdopodobnie ulegnie rozproszeniu w ciągu kilku milionów lat. Tworzące ją gwiazdy są wyrzucane z gromady jedna po drugiej, odciągane przez inne ciała niebieskie przelatujące w ich pobliżu.

Źródło: NASA