NA ŻYWO: Start rekordowej misji Transporter-1 [start anulowany]

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem o godzinie 15:40 polskiego czasu z Przylądka Canaveral wystartuje misja Transporter-1.

W ramach misji, na szczycie rakiety Falcon 9 w przestrzeń kosmiczną polecą aż 143 satelity. Po wykonaniu swojego zadania pierwszy człon rakiety Falcon 9 wejdzie w ziemską atmosferę i wyląduje na oceanicznej barce Of Course I Still Love You na Atlantyku. Pierwszy człon rakiety Falcon 9, który dzisiaj wzbije się w powietrze zrealizował już cztery inne misje, w tym m.in. misję Demo-2 w maju 2020 r., kiedy to w przestrzeń wyniósł Douga Hurleya i Boba Behnkena.

W trakcie dzisiejszego lotu na orbitę trafi m.in. 10 Starlinków, 48 satelitów SuperDove obserwujących Ziemię oraz jeden nanosatelita Charlie. Wśród firm wysyłających dzisiaj satelity są Planet, Kepler Communications, Spire, Capella Space, ICEYE, NASA i wielu innych. Pod względem liczby wynoszonych za jednym razem satelitów, jest to absolutnie rekordowy lot. Poprzedni rekord wynosił 104.

Relacja ze startu rozpocznie się w oknie powyżej 15 minut przed planowanym startem.

AKTUALIZACJA: Na kilka minut przed startem, SpaceX anulował start ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Kolejne okno pogodowe otwiera się jutro o godzinie 16:00.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com