Już w sobotę, o godzinie 15:00 polskiego czasu z prywatnego portu kosmicznego w zachodnim Teksasie wystartuje misja NS-21. W kapsule zainstalowanej na szczycie rakiety New Shepard prosto nad linię Karmana poleci kolejna szóstka turystów kosmicznych.

Relacja z przygotowań do lotu oraz z samego trwającego kilkanaście minut lotu rozpocznie się na stronie Blue Origin, oraz w oknie poniżej o godzinie 14:00. Jak we wszystkich poprzednich lotach tego typu, rakieta New Shepard wyniesie kapsułę na wysokość 85 km. Mniej więcej na tej wysokości kapsuła oddzieli się od rakiety i jeszcze przez jakiś czas będzie kontynuowała lot w górę, osiągając apogeum lotu na wysokości ponad 100 kilometrów. Oznacza to tym samym przekroczenie umownej granicy kosmosu, tzw. linii Karmana. Tam też załoga będzie mogła przez kilka minut cieszyć się stanem nieważkości. Po osiągnięciu maksymalnej wysokości kapsuła i rakieta zaczną opadanie ku Ziemi. W około 9 minut po starcie rakieta New Shepard powinna bezpiecznie wylądować na specjalnym lądowisku. Kapsuła z załogą opadając na spadochronie wyląduje kilka minut po niej.

Blue Origin jak na razie jedynym regularnym kosmicznym operatorem turystycznym

W 2021 roku turystyka kosmiczna stała się rzeczywistością. W kosmos poleciał statek VSS Unity należący do Virgin Galactic, rakieta i kapsuła New Shepard należąca do Blue Origin, a nawet Crew Dragon należący do SpaceX jeden raz zabrał turystów (choć jeżeli uwzględnimy lot na ISS w ramach misji Ax-1, to będą dwa).

Różnica pomiędzy SpaceX/Virgin Galactic a Blue Origin jest taka, że tylko ta ostatnia firma wyszła poza jeden lot. Dzisiejszy lot New Sheparda to piąty lot turystyczny realizowany przez Blue Origin. Poprzednie loty odbyły się w lipcu, październiku, grudniu 2021 oraz w marcu 2022 roku.

W składzie dzisiejszej załogi znajdzie się m.in. 26-letnia Katya Echazarreta, popularyzatorka nauki, która będzie najmłodszą Amerykanką w przestrzeni kosmicznej oraz pierwszą kobietą urodzoną w Meksyku, która dotarła w przestrzeń kosmiczną. Oprócz niej na pokładzie znajdzie się też Evan Dick, inżynier i inwestor, który… już w grudniu miał okazję polecieć sobie na w przestrzeń kosmiczną New Shepardem. Widocznie mu się spodobało.