Zgodnie z przewidywaniami w nocy z soboty na niedzielę wystartowała z Ziemi trójka chińskich astronautów, którzy następne sześć miesięcy spędzą na stacji kosmicznej Tiangong. W załodze nowej misji znajduje się m.in. Liu Yang, która dokładnie dziesięć lat temu została pierwszą Chinką w przestrzeni kosmicznej.

Dokładnie tak jak podejrzewano, informacje o starcie rakiety jak i skład załogi misji poznaliśmy zaledwie kilkanaście godzin przed startem. W sobotę ujawniono, że najbliższe sześć miesięcy na stacji kosmicznej spędzy Chen Dong (43), Liu Yang (43) oraz Cai Xuzhe (46).

Rakieta Długi Marsz 2F wystartowała z Centrum Kosmicznego Jiuquan na Pustyni Gobi o godzinie 4:44 polskiego czasu w niedzielę 5 czerwca. Załoga dotarła do celu swojej podróży, pustej od niemal dwóch miesięcy stacji Tiangong zaledwie sześć godzin później.

To będzie przełomowa misja w ramach programu Tiangong

Na załogę czekał dzisiaj Tianhe, jak na razie jedyny moduł stacji kosmicznej. Do modułu podłączony jest także Tianzhou 4, statek transportowy, który kilka dni temu dostarczył na pokład stacji zapasy dla załogi Shenzhou-14. 16,6-metrowy moduł Tianhe został wyniesiony na orbitę okołoziemską w kwietniu 2021 roku. Na jego pokładzie jak dotąd zrealizowano dwie trzymiesięczne misje załogowe, w ramach których stację odwiedziło łącznie sześcioro astronautów.

Teraz jednak sytuacja się zmieni. W trakcie rozpoczętej dzisiaj sześciomiesięcznej misji Shenzhou-14 na orbitę dotrą także dwa nowe moduły Wentian i Mengtian. Ich starty zaplanowano na koniec lipca oraz październik. Załoga stacji będzie miała za zadanie połączyć oba moduły ze swoim modułem Tianhe za pomocą robotycznego ramienia przymocowanego do stacji kosmicznej. W ten sposób końca dobiegnie budowa stacji kosmicznej Tiangong.

Dzięki temu, że pod koniec misji na stacji kosmicznej będzie znacznie więcej miejsca dla załogi, załoga misji Shenzhou-14 najprawdopodobniej już w grudniu powita na stacji załogę statku Shenzhou-15, aby przekazać jej dowodzenie na stacji kosmicznej. Przez chwilę zatem na stacji będzie sześcioro astronautów.

Do tego czasu jednak statek Shenzhou-15 oraz rakieta Długi Marsz 2F już teraz stoją gotowe do lotu na orbitę, w raie gdyby konieczna była ewakuacja załogi ze stacji kosmicznej.

Pracy zatem będzie co niemiara. Trójka astronautów ma zatem przed sobą liczne spacery kosmiczne, ale także wiele badań naukowych oraz zadań popularyzujących naukę w Chinach. Można się spodziewać, że w wolnych chwilach – dokładnie tak jak załoga misji Shenzhou-13 – astronauci będą prowadzić z orbity lekcje dla uczniów w Chinach.