VSS Unity

Virgin Galactic planuje na dzisiaj (10 sierpnia) start swojej drugiej komercyjnej misji kosmicznej nazwanej Galactic-02.

Tym razem w lot suborbitalny na wysokość 90 kilometrów samolotem rakietowym VSS Unity poleci troje komercyjnych astronautów. Relacja z misji rozpocznie się o godzinie 17:00 polskiego czasu.

Choć VSS Unity nie dotrze na orbitę, to jego trajektoria lotu zapewnia pasażerom kilka minut nieważkości na wysokości na tyle dużej, że da się z niej zobaczyć krzywiznę Ziemi na tle czerni przestrzeni kosmicznej.

Chociaż dokładny czas startu nie został ogłoszony, oczekuje się, że nastąpi to wkrótce po rozpoczęciu transmisji na żywo przez Virgin Galactic.

Start nastąpi z Spaceport America w Nowym Meksyku. Samolot nośny VMS Eve, wyniesie VSS Unity na wysokość około 15 000 metrów. Tam też Eve zwolni zaczepy i wypuści VSS Unity. Samolot uruchomi swój silnik rakietowy i rozpocznie wznoszenie ku granicy przestrzeni kosmicznej.

Dokładna długość misji jest jeszcze nieznana. Podczas pierwszego komercyjnego lotu Virgin Galactic, Galactic-01 z końca czerwca, minęło około 1,5 godziny między startem VMS Eve a lądowaniem VSS Unity w porcie kosmicznym Spaceport America.

Podczas gdy w trakcie misji Galactic-01 firma informowała o postępach misji jedynie na Twitterze, teraz planowana jest pełna transmisja z lotu.

Jak na razie wiadomo, że o godzinie 17:00 rozpocznie się transmisja na stronie internetowej Virgin Galactic i w oknie powyżej. Nie wiadomo jednak jaka część misji będzie pokazywana na żywo. Możemy się jedynie spodziewać, że będziemy w stanie zobaczyć start VMS Eve z portu kosmicznego. Pytanie o to, czy będziemy w stanie zobaczyć także nagranie z pokładu VSS Unity pozostaje na razie bez odpowiedzi.