moon-1-768x432

Jeden z zespołów współzawodniczących o 30 mln USD w konkursie Google Lunar XPRIZE spróbuje wylądować na Księżycu w pobliżu miejsca lądowania ostatnich astronautów misji Apollo (1972), z pomocą firmy…. Audi.

Zespół o nazwie Part-Time Scientists buduje bezzałogowy, elektryczny łazik, który następnie będzie dostarczony na powierzchnię Księżyca. Jak słychać w filmie będzie to… Audi Lunar Quattro.

https://www.youtube.com/watch?v=vBsV2PAaHRo&feature=youtu.be

W zeszłym miesiącu, Google Lunar XPRIZE wydłużył termin wykonania zadania o kolejny rok, dając tym samym 16 konkurującym zespołom czas na przeprowadzenie misji do 31 grudnia 2017 r. Pierwszy zespół, który z powodzeniem dostarczy na powierzchnię Księżyca swój pojazd, przejedzie nim lub przeleci co najmniej 500 metrów i prześle na Ziemię wysokiej jakości zdjęcia i filmy otrzyma od Google nagrodę w wysokości 20 mln USD. Drugi zespół otrzyma 5 mln USD. Dodatkową nagrodę można także uzyskać gdy łazik pokona na Księżycu co najmniej 5000 metrów, wykona zdjęcia sprzętu z misji Apollo, znajdzie wodę lub przetrwa księżycową noc.

Part-Time Scientists konstruują aluminiowy, elektryczny łazik na czterech kołach wyposażony w panele słoneczne, które mogą się pochylać w celu podążania za Słońcem, akumulatory oraz wysokiej jakości kamery HD.

A zresztą sami zobaczcie na filmie poniżej.

Źródło: SEN