neptunesbadl-768x767

Połączenie 26 lat temu zebranych danych z symulacjami przeprowadzonymi za pomocą superkomputerów umożliwiło naukowcom…. z Imperial College London (ICL) stworzenie szczegółowego modelu pola magnetycznego Neptuna. Naukowcy odkryli, że najdalsza planeta od Słońca (miłośnicy Plutona proszę odłożyć maczety!!) posiada nietypowe pole magnetyczne, które może pomóc nam zrozumieć ryzyko ze strony „kosmicznej pogody” w pobliżu Ziemi. Lars Mejnertsen z ICL zaprezentował swoje odkrycia podczas wykładu wygłoszonego w ramach National Astronomy Meeting w Llandudno (Walia).

Neptuna, najdalszą planetę Układu Słonecznego, odwiedził jak dotąd tylko Voyager 2, który przemknął blisko niego w 1989 roku. Dane zebrane przez sondę okazały się niezwykle bogate jednak postawiły przed naukowcami więcej pytań niż uzyskały odpowiedzi. Jedną z największych zagadek jest fakt, że oś obrotu Neptuna jest nachylona w stosunku do Słońca, jego oś magnetyczna nie pokrywa się z osią rotacji, a jego pole magnetyczne ma asymetryczny kształt.

Członek zespołu dr Adam Masters, planetolog w IMC powiedział: „Wyobraźcie sobie przechylenie Ziemi o 45 stopni, ustawienie magnetycznego bieguna północnego gdzieś w Europie środkowej. Tak mniej więcej sytuacja wygląda na Neptunie. Unikalne pole magnetyczne planety jest wciąż bardzo słabo poznane, a nasz nowy model jest dużym krokiem w kierunku jego zrozumienia.”

Zrozumienie Neptuna jest bardzo ważne ponieważ stawia wyzwanie naszemu podstawowemu rozumieniu pól magnetycznych planet i egzoplanet i ich zachowania. A nauka wyniesiona z modelowania Neptuna może być wykorzystana do zrozumienia pola magnetycznego Ziemi i jego wpływu na pogodę kosmiczną.

Pole magnetyczne Neptuna Źródło: Lars Mejnertsen
Pole magnetyczne Neptuna
Źródło: Lars Mejnertsen

Mimo, że przedstawiane są nowe pomysły na misję do Neptuna, żadna z nich nie dotrze do niego w najbliższych dziesięcioleciach. Dlatego jak na razie pozostało nam zrozumieć jej otoczenie za pomocą symulacji komputerowych.

Źródło: Royal Astronomical Society