7-8-15_pluto_color_new_nasa-jhuapl-swri_732

Dzisiaj w godzinach popołudniowych naukowcy nadzorujący misję New Horizons odebrali najnowsze zdjęcie… Plutona – najbardziej szczegółowe zdjęcie jak dotąd wykonane za pomocą instrumentu Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) zainstalowanego na pokładzie sondy. Zdjęcie zostało wykonane dzisiaj w godzinach porannych naszego czasu, gdy sonda znajdowała się niecałe 8 milionów km od Plutona. To pierwsze zdjęcie otrzymane od momentu wystąpienia w dniu 4. lipca anomalii, która posłała sondę w tryb awaryjny.

Zdjęcie przedstawia mniej więcej obszar, który będzie widoczny dla sondy w czasie przelotu, który nastąpi 14 lipca. Tą stronę dominują trzy rozległe obszary o różnych jasnościach. Największą z nich jest wydłużona, ciemna plama nieformalnie nazwana „wielorybem” i duży jasny obszar w kształcie serca (o średnicy 2000 km) po prawej stronie od niego.

„Następnym razem gdy ujrzymy tą stronę Plutona podczas najbliższego przelotu, część tego regionu sfotografujemy z rozdzielczością 500 razy lepszą niż dzisiaj,” powiedział Jeff Moore z NASA Ames Research Center. „To będzie niesamowite!”

Źródło: NASA