Ocean pod powierzchnią Plutona?

stern_new-horizons_signal-confirmation-879x4851

Właśnie przed chwilą Alan Stern kierujący zespołem misji New Horizons powiedział w wystąpieniu przed Kongresem USA, że mają teraz zdecydowane dowody na istnienie podpowierzchniowego oceanu na Plutonie, a być może także na Charonie.

[18:59] Ok, z tego co się dowiedziałem od reporterów NG obecnych na wysłuchaniu w Kongresie Alan Stern powiedział to w kontekście modeli planety tworzonych przez grupy jak np. grupa Billa McKinnona, który wspominał o oceanie podczas piątkowej konferencji. 

Trochę sprzecznych informacji pojawia się na temat tej wypowiedzi, ale jak tylko się dowiem więcej – dam znać.

[19:08] Znalazłem. Wiadomość, która pojawiła się wcześniej była zdecydowanie trochę na wyrost. Co prawda na piątkowej konferencji Bill McKinnon bardzo mocno wspominał o możliwości istnienia oceanu pod powierzchnią Plutona.

Dzisiaj natomiast Alan Stern podczas wysłuchania w Kongresie powiedział:

Pluton, największy znany obiekt Pasa Kuipera posiada oszerną atmosferę azotową, złożone pory roku, nietypowe ślady na powierzchni, lodowo-skaliste wnętrze, które może obejmować ocean, i conajmniej pięć księżyców. Pośród nich, największy – Charon – może sam posiadać atmosferę oraz podpowierzchniowy ocean, lub obie te cechy, a nawet dowody niedawnej aktywności geologicznej.

To powód całego zamieszania z oceanem. Całość wystąpienia Alana Sterna i innych członków misji New Horizons można znaleźć na stronie Kongresu USA pod adresem:

http://science.house.gov/hearing/subcommittee-space-hearing-exploration-solar-system

Wkrótce aktualizacja.

Źródło: EdDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com