pluto-mountains-2

Dzisiaj światło ujrzało nowe zdjęcie przesłane przez sondę New Horizons, przedstawiające nowe, mniejsze pasmo gór na południowo-zachodniej granicy regionu „serca” na Plutonie. Zdjęcie zostało wykonane 14. lipca podczas przelotu, gdy sonda przelatywała 12 000 km od powierzchni planety.

Nowa grupa gór jest dużo niższa niż Norgay Montes – góry widziane na pierwszym zdjęciu z przelotu sięgające na 3 500 metrów nad otaczający teren. Nowe góry mają średnią wysokość rzędu 1 – 1.5 km i znajdują się zaledwie jakieś 110 km od poprzednich gór.

Góry leżą na ostrej granicy między jasnym terenem zachodniej części Tombaugh Regio (serca) i dużo ciemniejszym terenem na zachodzie.

pluto-mountains-2-crop

Istnieje wyraźna różnica w teksturze między młodszymi, lodowymi równinami na wschodzie, a ciemniejszym, usianym kraterami terenem na zachodzie,” powiedział Jeff Moore, kierownik grupy geologii, geofizyki i obrazowania w zespole New Horizons.

Więcej informacji o nowych zdjęciach będzie przekazanych podczas konferencji zaplanowanej na godzinę 20.00 naszego czasu w piątek 24. lipca. (Konferencja będzie transmitowana na NASA TV).

Źródło: lightsinthedark