japansakatsu-768x543

7 grudnia br sonda Akatsuki wykona drugą próbę wejścia na orbitę wokół Wenus wykorzystując do tego tylko silniki sterowania reakcyjnego. Główny silnik przedwcześnie się wyłączył podczas pierwszej próby wejścia na orbitę 6 grudnia 2010 r.

Akatsuki

Wczoraj Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) ogłosiła, że Akatsuki wykona w tym miesiący trzy manewry korekty trajektorii w celu ustawienia sondy do wejścia na najlepszą możliwą orbitę naukową wokół Wenus. Manewry planowane są na 17, 24 i 31 lipca br.

Więcej o misji:

Akatsuki (jap. świt) to japońska sonda kosmiczna, której celem było wejście na orbitę Wenus i badanie struktury i dynamiki atmosfery planety.

Start sondy Akatsuki

Sonda wystrzelona została 20. maja 2010 r., a wejście na orbitę zaplanowano na 7 grudnia tego samego roku. Po 6-miesięcznym locie, 6 grudnia 2010 r. na krótko przed północą sonda zbliżyła się na odległość 550 km od Wenus. W tym momencie zgodnie z planem rozpoczął się 12-minutowy manewr wejścia na orbitę. Centrum kontroli misji otrzymał potwierdzenie odpalenia silnika głównego. W tym momencie sonda znalazła się (zgodnie z planem) za tarczą Wenus i na 22 minuty utraciła kontakt z Ziemią. Niestety po 22 minutach kontaktu nie udało się przywrócić. Sonda odezwała się dopiero 2 godziny później. Według danych przesłanych na Ziemię silnik został wyłączony z powodu przejścia w tryb awaryjny, po tym jak w trzeciej minucie po odpaleniu silnika – sonda wpadła w ruch obrotowy.

akatsuki_cartoon_ill-be-back

Mimo, że sonda nadal pozostawała sprawna, nie udało się jej wprowadzić na orbitę wokół Wenus i pozostała ona na orbicie heliocentrycznej. We wrześniu 2011 r. przeprowadzono dwa próbne testy silnika głównego, jednak okazało się, że nie działa prawidłowo. Miesiąc później odrzucono ze zbiorników zbędny utleniacz, a 1, 10 i 21 listopada 2011 wykonano trzy manewry korekcyjne, które doprowadzą sondę do ponownego spotkania Wenus.