PLUTON: To zdjęcie przechodzi do historii!

nh-pluto-7-11-15-768x768

Pięć miliardów kilometrów od ziemi i tylko cztery miliony kilometrów od Plutona, sonda New Horizons wykonała najlepsze zdjęcie czterech ciemnych plam na powierzchni Plutona, które wciąż zachwycają.

Plamy znajdują się na stronie Plutona zwróconej do jego największego księżyca – Charona. Ta strona planety będzie niewidoczna podczas przelotu sondy w jej pobliżu 14. lipca. Alan Stern z Southwest Research Institute w Boulder, Colorado, kierownik całego projektu New Horizons określił powyższe zdjęcie jako „najlesze zdjęcie tej strony Plutona przez wiele kolejnych dziesięcioleci.”

Ciemne plamy połączone są z ciemnym pasem okrążającym region równikowy Plutona. Dla naukowców jednak najbardziej zdumiewający jest ich podobny rozmiar i rozmieszczenie. Ich rozmiar szacuje się na ok 480 km każda.

Podczas przelotu sondy New Horizons w pobliżu Plutona, już za dwa dni, skupi się ona na drugiej jego stronie. Dokładnie o 13:49 naszego czasu sonda znajdzie się w odległości 12 500 km od powierzchni, na której wtedy będzie widoczny obszar, który na ostatnich zdjęciach przypominał ogromne serce.

Źródło: NASADodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com