Przed wykonaniem – selfie wykonano najpierw na Ziemi

pia19810_test_with_vstb

Powyżej widać testowy łazik w NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie (Kalifornia), na którym przetestowano ustawienia ramienia robotycznego i kamery, które następnie wykorzystano do wykonania portretu łazika na Marsie.

Owa próba doprowadziła do wykonania 5 sierpnia 2015 roku niesamowitego „selfie” łazika Curiosity, które mogliście podziwiać już dwa dni temu. Kamera Mars Hand Lens Imager (MAHLI) zainstalowana na ramieniu łazika wykonała 92 zdjęcia, które następnie złożone zostały w powyższą mozaikę.

Ta wersja próbna wykonana została na placu JPL w lipcu 2013 roku przy wykorzystaniu łazika Vehicle System Test Bed (VSTB), który na swoim ramieniu także ma zainstalowaną testową kopię kamery MAHLI.

MAHLI została zbudowana przez Malin Space Science Systems, San Diego. JPL – wydział California Institute of Technology w Pasadenie zarządza projektem Mars Science Laboratory w ramach współpracy z NASA Science Mission Directorate w Waszyngtonie. JPL zaprojektowała i zbudowała łazik Curiosity.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSSDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com