Evolution in slow motion

Wiadomo, że łączenie się galaktyk odgrywa istotną rolę w ewolucji galaktyk, a w szczególności w powstawaniu galaktyk eliptycznych. Niemniej jednak szczegółowo możemy przyjrzeć się tylko kilku procesom łączenia się galaktyk. Para oddziałujących ze sobą galaktyk widziana na powyższym zdjęciu – znana jako NGC 3921 – to właśnie jeden z tych przypadków.

NGC 3921 — znajdujący się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy — to para dwóch galaktyk dyskowych w zaawansowanym stadium łączenia. Obserwacje tego obiektu wskazują, że obie galaktyki są mniej więcej tego samego rozmiaru i masy i zderzyły się ze sobą około 700 milionów lat temu. Na zdjęciu powyżej doskonale widać zaburzoną morfologię, ogony oraz pętle charakterystyczne dla okresu po połączeniu galaktyk.

Zderzenie galaktyk spowodowało zintensyfikowanie procesów formowania się nowych gwiazd co doskonale widać na wcześniejszych zdjęciach tego obiektu (poniżej). Przedstawiają one ponad 1000 jasnych, młodych gromad gwiazd dopiero co powstałych w centrum tej pary galaktyk.

HST/WFPC2 image of galaxy NGC 3921

Zdjęcie: ESA/Hubble & NASA