NASA przesuwa pierwszy lot załogowy na 2023 rok

nasapushes1s

Najnowszy statek kosmiczny NASA – Orion nie zabierze astronautów w przestrzeń kosmiczną tak szybko jak planowano dotychczas.

Wczoraj przedstawiciele NASA przyznali, że raczej nie uda się dotrzymać terminów i wysłać pierwszych astronautów w 2021 roku. Po części spowodowane jest to doświadczeniem agencji, która w tak dużych programach jak Orion często napotyka na nieoczekiwane problemy.

Menedżerowie stwierdzili, że nową oficjalną datą startu będzie rok 2023, chociaż wciąż mają cień nadziei na start w 2021 roku.

Celem programu Orion jest rozszerzenie zakresu załogowej eksploracji przestrzeni kosmicznej aż do Marsa. Ponad 3-metrowej wysokości kapsuła będzie wynoszona w przestrzeń kosmiczną na szczycie nowej rakiety wciąż konstruowanej przez NASA w ramach programu SLS (Space Launch System). Bezzałogowy lot testowy Oriona oraz rakiety SLS wciąż planowany jest na 2018 rok.

Statek Orion miał już swój pierwszy lot testowy w grudniu ubiegłego roku.

Robert Lightfoot, jeden z administratorów NASA przyznał, że zbyt wiele zmiennych trzeba uwzględnić, aby określić szanse startu w 2021 roku. Jak zauważył podczas telekonferencji z dziennikarzami „Nasz poziom pewności nie jest zbyt wysoki, bo z doświadczenia wiemy, że zazwyczaj pojawiają się nieoczekiwane przeszkody.”

Rozwój oprogramowania to jeden z obszarów, który zazwyczaj może powodować opóźnienia. Tak samo można powiedzieć o wielokrotnym wykorzystaniu platform testowych. Mimo, że w tych obszarach program nie ma opóźnień „to musimy brać je pod uwagę, bo przed nami jeszcze bardzo długa droga i problemy mogą się jeszcze pojawić.”

NASA wydała już 4,7 mld USD na program Orion, a od października przeznaczy kolejne 6,7 mld USD na przygotowanie pierwszego lotu załogowego Oriona w 2023 roku. Pierwszy lot załogowy zabierze astronautów na orbitę w celu sprawdzenia systemów załogowych Oriona. Kapsuła zaprojektowana jest dla czteroosobowej załogi.

Podczas drugiej załogowej misji NASA planuje wysłać astronautów na niewidoczną stronę Księżyca. Ostatecznym celem Oriona i SLS jest wysłanie misji załogowej na Marsa w czwartej dekadzie tego wieku.

Źródło: NASADodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com