snakeskin_detail

Jak co czwartek tak i dzisiaj pojawiły się przed chwilą nowe zdjęcia z sondy New Horizons. Z uwagi, że nigdy nie macie ich dość: umieszczam je poniżej bez zbędnego komentarza. Komentarz zostanie uzupełniony w miarę możliwości w weekend, ale zdjęcia macie już teraz! 🙂

crop_p_color2_enhanced_release
Kliknij i poczekaj aż się załaduje – OGROMNE ZDJĘCIE PLUTONA 8000x8000pix, Rozmiar: 68 MB

Jeżeli nie udaje Wam się otworzyć powyższego zdjęcia – zachęcam przejść do oryginału w linku poniżej:

http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/crop_p_color2_enhanced_release.png

Nowe zdjęcia Plutona w wysokiej rozdzielczości są jednocześnie zdumiewające i tajemnicze. Odkrywają przed nami wiele wcześniej niewidzianych szczegółów topograficznych. Zdjęcie powyżej – przedstawiający obszar w pobliżu terminatora (linii oddzielającej dzień od nocy) – pokazuje obszerne pęknięcia i nietypowe, liniowe krawędzie.

“To unikalny i zaskakujący krajobraz rozciągający się na setki kilometrów,” mówi William McKinnon z zespołu misji New Horizons. „Na zdjęciu przypomina bardziej korę drzewa lub łuski smoka niż typowe cechy geologiczne. Sporo czasu zajmie nam wytłumaczenie tego obszaru; może to być połączenie wewnętrznych oddziaływań tektonicznych i sublimacji lodu, kto wie.”

Zdjęcie przedstawiające „skórę węża” na Plutonie to tylko jedno z ciekawszych zdjęć przesłanych przez sondę w ostatnich dniach. Sonda przesłała także jak dotąd najlepsze zdjęcie w kolorze (najlepsza skala ze wszystkich przesłanych zdjęć), jak również mapy widmowe.

cpsrqv0uwae_bzp

pmap_pmc195_8092-shenk

lorri_rider

cpsq3whwwaakwom

cpsrsxvwoaaaoml

new_methane_maps-lrg

cpssmucw8aanak1

cpsswtnwsaae6ux

12034365_10153665314882498_8221709544076942108_o