pia199961

W ubiegły piątek (23.10) sonda Dawn (NASA) uruchomiła swój silnik jonowy i rozpoczęła podróż w kierunku czwartej i ostatecznej orbity naukowej wokół planety karłowatej Ceres. Sonda zakończyła właśnie dwa miesiące obserwacji z wysokości 1470 km i przesłała na Ziemię obszarne pakiety zdjęć i innych danych.

Sonda opuściła swoją orbitę na wysokości 1470 km nad powierzchnią Ceres i przemieszcza się w kierunku ostatecznej orbity, tzw. niskiej orbity mapowania. Sonda Dawn będzie stopniowo obniżała swoją wysokość nad planetą przez kolejne siedem tygodni. Zniżanie zakończy się dopiero na wysokości poniżej 380 km nad powierzchnią Ceres. W połowie grudnia sonda rozpocznie wykonywanie obserwacji z tej wysokości. Dzięki takiemu zbliżeniu do powierzchni na zdjęciach wykonanych przez Dawn będą rozróżnialne szczegóły o rozmiarach do 35 metrów.

Naukowcy z zespołu misji Dawn szczególnie zainteresowani są wykonywaniem dokładnych zdjęć krateru Occator, w którym znajdują się słynne jasne kropki. Powyżej mozaika zdjęć krateru Occator wykonanych z trzeciej orbity naukowej na wysokości 1470 km.

Więcej informacji o misji sondy Dawn można znaleźć na stronach:

Źródło: NASA