memx1

W 2017 roku może dojść do pierwszego lądowania na Księżycu realizowanego w ramach prywatnego przedsięwzięcia. Jeżeli misja zakończy się powodzeniem Moon Express może stać się pierwszym przedsięwzięciem w ramach którego dojdzie do miękkiego lądowania na powierzchni Księżyca.

Bob Richards jest CEO firmy Moon Express, który niedawno ogłosił plan wystrzelenia sondy w kierunku Księżyca podczas szczytu Space Technology & Investment Summit w San Francisco.

Jego plan obejmuje wysłanie serii statków robotycznych zaprojektowanych do eksploracji. Na internetowej stronie firmy napisano, że „Większość pierwiastków rzadkich na Ziemi pochodzi prawdopodobnie z przestrzeni kosmicznej i w dużej ilości znajdują się na powierzchni Księżyca.”

Już w 2013 roku było jasne,że mieszcząca się w Kalifornii firma Moon Express pracuje nad wysłaniem komercyjnej misji na Księżyc i odblokowaniem jego zasobów. Teraz dociera do nas informacja, że firma podpisała umowę na wyniesienie sondy w przestrzeń kosmiczną z firmą Rocket Lab. Pierwszy start planowany jest na 2017 rok.

Wedug agencji Reuters system rakietowy Rocket Lab Electron ma wynieść trzy misje lądownika księżycowego MX-1 (Moon Express) rozpoczynając serię w 2017 roku. Według danych serwisu GeekWire Moon Express jest na etapie budowy i testowania różnych wersji lądownika MX-1. Według słówn Boba Richardsa górne ograniczenie masy łazika to 200 kilogram włącznie z paliwem.

Według agencji CNBC Naveen Jain, współzałożyciel Moon Express powiedział, że rozwój technologii budowy rakiet przyspieszył w ostatnim roku i pozwala na wyniesienie lądowników księzycowych Moon Express,które mogą wykorzystać niewielkie rakiety zaprojektowane z myślą o niskiej orbicie okołoziemskiej.

Rocket Lab wykorzystuje silniki rakietowe napędzane akumulatorami, które są tańsze niż tradycyjne silniki.

Według raportu CNBC Jain tłumaczył, że w projekcie Moon Express wykorzystuje się dwa małe lądowniki umieszczone jeden na drugim. Pierwszy z nich działa jako rakieta startowa, a drugi jako lądownik księżycowy.

Według oświadczenia firmy przedstawionego na stronie firmy „Wierzymy, że istotne jest aby ludzkość stała się gatunkiem zamieszkującym więcej niż jedną planetę, a nasz pobliski Księżyc jest kolejnym, ósmym kontynentem bogatym w zasoby, które mogą nam pomóc zabezpieczyć naszą przyszłość.”

Lądownik MX-1 (Moon Express) zostanie wystrzelony w przestrzeń na pokładzie rakiety Electron (Rocket Lab). Według serwisu GeekWire Richards oświadczył, że Moon Express podpisał umowę na dwa starty rakiety Electron w 2017 roku oraz trzecie, którego termin jeszcze nie został określony z opcją na dwa kolejne starty.

Źródło: Moon Express