pia19889

Sonda Dawn znajduje się na orbicie wokół Ceres już od siedmiu miesięcy. Czy udało się już ustalić skład jasnych kropek? Okazuje się, że najprawdopodobniej są to olbrzymie pokłady soli.

W trakcie konferencji European Planetary Science Congress, 28 września 2015 roku główny naukowiec misji Dawn – dr Chris Russell stwierdził, że „uważamy, że są to olbrzymie pokłady soli i przynajmniej dla mnie oznacza to aktywność geologiczną na powierzchni.”

Oczywiście chodzi o proces geologiczny, który odpowiedzialny jest za pojawienie się jasnych depozytów soli.

Russell powiedział: „Oczywiście żadna kometa czy planetoida nie przyniosła soli na Ceres. Muszą one w jakiś sposób przedostawać się na powierzchnię z wnętrza.”

Powyższe stwierdzenia oparte są na pomiarach albedo jasnych kropek. Jeżeli składałyby się z wody pod postacią lodu, albedo byłoby znacznie wyższe. Tej możliwości jednak nie wyeliminowano na początku, bowiem jasność kropek i tak prześwietliła bardzo czułe instrumenty na pokładzie sondy. Po otrzymaniu prawidłowych danych dotyczących albedo, lód wodny został wyeliminowany jako potencjalne wytłumaczenie.

Czytaj dalej na portalu Urania.

Wybierz się na wycieczkę nad powierzchnią Ceres: