dailyearthim

W poniedziałek NASA uruchomiła nową stronę internetową, na której codziennie publikowany będzie obraz pełnej, oświetlonej strony Ziemi. Zdjęcia wykonywanesąprzez kamerę umieszczoną ponad 1.5 mln km od Ziemi na pokładzie sondy Deep Space Climate Observatory (DSCOVR), która jest efektem współpracy między NASA, National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) oraz Siłami Powietrznymi USA.

Raz dziennie NASA będzie na stronie umieszczać kilkanaście nowych kolorowych zdjęć Ziemi wykonanych 12-36 godzin wcześniej za pomocą kamery EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera). Każda sekwencja zdjęć będzie przedstawiała rotację Ziemi bowiem poszczególne zdjęcia będą przedstawiały inne obszary Ziemi.. Na nowej stronie dostępne jest także archiwum zdjęć z kamery EPIC, które można przeszukiwać wg daty i kontynentów.

Głównym celem misji DSCOVR jest  otrzymywanie na bieżąco informacji o wietrze słonecznym – co pozwoli na dokładne i szybkie wydawanie alertów pogodowych oraz prognoz NOAA. NASA posiada dwa obserwujące Ziemię instrumenty na pokładzie sondy. Zdjęcia Ziemi z kamery EPIC umożliwiają naukowcom badanie dziennych zmian w wegetacji, ozonie, aerozolach, wysokości pokrywy chmur czy albedo Ziemi.

EPIC to teleskop oraz 4-megapikselowa kamera CCD. Kolorowe zdjęcia Ziemi powstają poprzez złożenie trzech zdjęć w różnych filtrach monochromatycznych, co pozwala na uzyskanie jakości obrazu porównywalnego z kamerą 12-megapikselową. Kamera wykonuje serie 10 zdjęć wykorzystując różne filtry wąskopasmowe – od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni – co pozwala na uzyskanie różnych danych naukowych. Do stworzenia zdjęć kolorowych wykorzystuje się zdjęcia wykonane w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim. Każde zdjęcie ma rozmiar około 3 MB.

„Końcowa rozdzielczość kamery EPIC pozwala na obrazowanie obiektów o rozmiarach od 10 do 15 km,” powiedział Adam Szabo, główny naukowiec DSCOVR w NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt, Maryland.

Z uwagi na fakt, że Ziemia jest wyjątkowo jasna na ciemnym tle nieba, EPIC musi wykonywać bardzo krótkie ekspozycje (20-100 milisekund). Dzięki temu na zdjęciach nie widać dużo ciemniejszych od Ziemi gwiazd tła.

Sonda DSCOVR znajduje się w punkcie libracyjnym Lagrange’a L1 dokładnie między Ziemią a Słońcem, dzięki temu sonda tylko od czasu do czasu wymaga niewielkich manewrów, choć jej orbita w ciągu kilku lat może się odchylać o 4-15 stopni od linii Słońce-Ziemia.

Kamera EPIC została zbudowana przez Lockheed Martin Advanced Technology Center w Palo Alto, w Kaliforni.

Codzienne zdjęcia z kamery EPIC publikowane są na stronie http://epic.gsfc.nasa.gov/

Więcej informacji o misji DSCOVR można znaleźć pod adresem http://www.nesdis.noaa.gov/DSCOVR/