wt1190f

Dokładnie o 8:18 czasu warszawskiego w piątek, 13 listopada obiekt oznaczony jako WT1190F zgodnie z przewidywaniami wszedł w ziemską atmosferę nad Oceanem Indyjskim w pobliżu południowych wybrzeży Sri Lanki.  Obiekt – najprawdopodobniej śmieć kosmiczny, pozostałość po wysłaniu jednej z sond w kierunku Księżyca lub do innych planet – spłonął po wejściu w atmosferę nie stwarzając zagrożenia dla nikogo znajdującego się na powierzchni Ziemi. Rozmiary obiektu oceniano na 1-2 metry.

[WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE PULSU KOSMOSU I ESO – szczegóły pod artykułem]

Obiekt WT1190F został odkryty gdy wciąż znajdował się na bardzo wydłużonej orbicie okołoziemskiej w dniu 3 października na danych pochodzących z przeglądu nieba Catalina Sky Survey (CSS), w ramach którego astronomowie z University of Arizona poszukują planetoid. Główną odpowiedzialność za śledzenie obiektu ponosiły Siły Powietrzne USA, jednak NASA także była zainteresowana śledzeniem obiektu, bowiem jego trajektoria kończyła się wejściem w atmosferę pod kątem przypominającym wejście w atmosferę planetoidy niż typowe śmieci kosmiczne.

Dzięki temu była to doskonała okazjda do przećwiczenia niektórych procedur, które należałoby zastosować w przypadku wykrycia niewielkiej planetoidy na kursie kolizyjnym z Ziemią. Procedury te obejmują wykrycie oraz śledzenie obiektu, próbę scharakteryzowania jego parametrów fizycznych, obliczenie jego trajektorii przy wykorzystaniu precyzyjnego modelowania oraz prognozowanie miejsca i czasu wejścia obiektu w atmosferę – co pozwoliłoby naukowcom na obserwowanie tego wydarzenia z bliska.

Źródło: NASA

PULS KOSMOSU ORAZ ESO ZAPRASZAJĄ DO UDZIAŁU W KONKURSIE

NA PROFILU WWW.FACEBOOK.COM/PULSKOSMOSU

konkurs